Klub Gier Planszowych

Obserwowani

0 użytkowników

Obserwujący

2 użytkowników

W porządku, bez rewelacji

Zachwyconych komentarzy jest sporo, więc ja wrzucę łyżkę dziegciu. Po początkowym zachwycie gra bardzo szybko straciła dla mnie świeżość. Lądowała na stole przy okazji wszystkich "wdrożeń" nowych graczy i okazało się, że po kilku partiach nie ma mi już wiele do zaoferowania. W większości przypadków nie mam wątpliwości jak wykorzystać karty, które mi w losowy sposób przypadają. Mało tu strategii, dużo dopasowania do aktualnej sytuacji i rzeźbienia z tym co ci przypadło. Trudno przewidzieć co mogą zrobić przeciwnicy, skoro wszystko zależy od zupełnie losowych kolorów kart. Można skupić się na dobieraniu kart biletów i to jest prawdopodobnie jedyny element, gdzie doświadczony gracz może coś zyskać podejmując skalkulowane ryzyko.

Niezła inwestycja na początek, mnie niestety szybko znudziła. O ile w Osadników lub Carcassone ciągle gram z przyjemnością, o tyle Pociągi dawno leżą i się kurzą.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Jak dla mnie ideał :)

Świetna gra zarówno dla młodszych - okazja do porozmawiania jak było, jak i dla starszych - przyczynek do różnych wspomnień. Bardzo sprawnie połączona mechanika z tematyką gry, a faza przepychanek kolejkowych to sam "mjut"! Gra bardzo starannie wydana, w pudełku jest miejsce na każdy element, co znacząco skraca czas rozłożenia. Zasady są łatwe do wytłumaczenia, a rozgrywka bardzo przyjemna, szczególnie w wielopokoleniowym gronie.


Dobry, solidny produkt

Bardzo dobra pozycja na styku gier planszowych i zabawy towarzyskiej. Dużo zależy od uczestników, dobry narrator potrafiący utrzymać napięcie i zaangażowana ekipa jest tu kluczem do świetnej zabawy. Zagadki błyskawicznie wciągają, wciąż ma się ochotę na kolejne i kolejne... aż tu nagle orientujesz się, że już późna noc!

Co ciekawe, do tej gry wcale nie potrzeba kart. Duża część historii mocno zapada w pamięć (są zaskakujące, czasem nieco straszne, prawie zawsze oryginalne) i zawsze, przy braku karty, mozna je sobie przypomnieć.

Trzeba wziąć pod uwagę, że zagadki są jednorazowe. 50 kart spokojnie wystarczy na sporą dawkę zabawy, a przy niewygórowanej cenie uważam że naprawdę się opłaca.


Dobry, solidny produkt

Bardzo sympatyczna i wesoła gra, która świetnie się sprawdzi jako wypełnienie między cięższymi tytułami. Zasady są dziecinnie proste do wytłumaczenia i zrozumienia, a jednocześnie zróżnicowane karty akcji i postacie szlachetnych, którzy zaraz stracą głowę, powodują, że jest miejsce na trochę pogłówkowania. Zaskakuje mnie sugerowany limit wiekowy dla tej gry, sam grałem ze swoim narybkiem znacząco poniżej tego limitu, ale rozumiem, że to przez sam temat gry, który choć przestawiony humorystycznie, to jednak może budzić kontrowersje ;-) Don’t try this at home!
To co zaskoczyło mnie na minus, to jakość wykonania pudełka i brak polskiej instrukcji. Na stronie jest wprawdzie polska instrukcję ale zrobiona na bazie wersji niemieckiej, a Rebel sprzedaje wersję angielską (na szczęście!). W instrukcji na stronie jest też zdjęcie pokazujące eleganckie pudełko z wypraską na karty, to które dostałem niestety nie dość, że jest z bardzo lichej tekturki, to żadnych wyprasek nie ma… Same karty zawierają krótkie instrukcje w języku angielskim, znajomość języka jest przydatna, ale nie jest niezbędna.

Zalety:
- proste zasady do wyjaśnienia w 3 minuty
- szybka rozgrywka, ale nie prostacka
- temat gry przedstawiony z humorem
Wady:
- wyjątkowo niska jakość pudełka
- brak polskiej instrukcji


Dobry, solidny produkt

Gra jest już zdecydowanie klasykiem i obok Osadników w pierwszej kolejności ląduje na stole gdy chcę pokazać nowicjuszom co też współczesny planszówkowy świat ma do zaofertowania. Zdecydowanie dobry zakup, jeżeli zaczynasz przygodę. Daje całkiem sporo zabawy tym, którzy lubią pokojowo kolekcjonować punkty i tym którzy wolą agresywnym wypadem skorzystać z cudzego dorobku.

Jeżeli grywasz trochę w planszówki i jakimś cudem ominęła cię przyjemność z Carcassone warto spróbować ale tylko "krajoznawczo". Spotkałem się też z opinią, że "można nie grać, ale nie można nie mieć";) Mnogość dodatków pozwala rozszerzać możliwości, ale wytrawnym graczom na pewno nie wystarczy na długo.


Ptyx

Liczba recenzji: 19

Pestek

Liczba recenzji: 83