Cytadela

Zbuduj miasto godne króla!
30 opinii
 • 2 - 8 osób
 • od 10 lat
 • 30 - 60 minut
 • wydanie polskie
Królestwo poszukuje Nadwornego Budowniczego, a Ty jesteś jedną z osób walczących o to prestiżowe stanowisko. Nakłoń do pracy wpływowe postacie i korzystaj z ich specjalnych zdolności, aby przechytrzyć rywali. Stwórz najbardziej imponujące miasto, zdobądź uznanie monarchy i ciesz się upragnionym tytułem Nadwornego Budowniczego! Cytadela to nowa edycja strategicznej gry opartej o wymianę kart, w której co rundę korzystamy z pomocy i zdolności innych postaci. Każdy mieszkaniec miasta zapewni nam zupełnie inny efekt, a my będziemy musieli umiejętnie lawirować między pozyskiwaniem korzyści dla siebie a utrudnianiem rozgrywki przeciwnikom.  Na czym to polega? Rozgrywka w Cytadelę składa się z serii rund. Każda runda rozpoczyna się od fazy wyboru, podczas której gracze przekazują sobie karty postaci i wybierają po 1 na daną rundę. Wszystkie karty postaci mają specjalne zdolności, które pozwalają na przykład na kradzież monet czy zburzenie dzielnicy innego gracza.  Po fazie wyboru następuje faza tur graczy, podczas której gracze pobierają zasoby i budują nowe dzielnice w swoich miastach. W ten sposób rozgrywka toczy się tak długo, aż jeden z uczestników wybuduje w swoim mieście 7. dzielnicę. Dlaczego pokochasz tę grę? Choć zasady Cytadeli są proste, sama gra oferuje wiele możliwości taktycznych: każda karta ma swój własny efekt: jedne sprzyjają budowaniu, inne gromadzeniu monet, a jeszcze inne burzeniu dzielnic przeciwników.  To doskonała propozycja dla fanów gier z dużą ilością interakcji - również tej negatywnej! Jeśli chcemy wygrać, musimy nie tylko dbać o własne interesy, ale też pilnować, by przeciwnicy nie rośli w siłę zbyt szybko. Zmienna sytuacja przy stole i uniwersalność efektów kart sprawiają, że każda partia jest inna, a my musimy na bierząco dopasowywać strategię do tego, co się dzieje wokół. 
Autor:
Bruno Faidutti
Ilustracje:
Simon Eckert, Andrew Bosley
Wydawca:
Rebel
129,95

Dostępnych powyżej 50 sztuk w magazynie wysyłkowym

Pokaż dostępność w sklepie stacjonarnym

w CH Metropolia

Wysyłka dzisiaj


Dostawa (Poczta Polska) już od 12 zł.
Sprawdź opcje dostawy


Opis

Królestwo poszukuje Nadwornego Budowniczego, a Ty jesteś jedną z osób walczących o to prestiżowe stanowisko. Nakłoń do pracy wpływowe postacie i korzystaj z ich specjalnych zdolności, aby przechytrzyć rywali. Stwórz najbardziej imponujące miasto, zdobądź uznanie monarchy i ciesz się upragnionym tytułem Nadwornego Budowniczego!

Cytadela to nowa edycja strategicznej gry opartej o wymianę kart, w której co rundę korzystamy z pomocy i zdolności innych postaci. Każdy mieszkaniec miasta zapewni nam zupełnie inny efekt, a my będziemy musieli umiejętnie lawirować między pozyskiwaniem korzyści dla siebie a utrudnianiem rozgrywki przeciwnikom. 

Na czym to polega?

Rozgrywka w Cytadelę składa się z serii rund. Każda runda rozpoczyna się od fazy wyboru, podczas której gracze przekazują sobie karty postaci i wybierają po 1 na daną rundę. Wszystkie karty postaci mają specjalne zdolności, które pozwalają na przykład na kradzież monet czy zburzenie dzielnicy innego gracza. 

Po fazie wyboru następuje faza tur graczy, podczas której gracze pobierają zasoby i budują nowe dzielnice w swoich miastach. W ten sposób rozgrywka toczy się tak długo, aż jeden z uczestników wybuduje w swoim mieście 7. dzielnicę.

Dlaczego pokochasz tę grę?

 • Choć zasady Cytadeli są proste, sama gra oferuje wiele możliwości taktycznych: każda karta ma swój własny efekt: jedne sprzyjają budowaniu, inne gromadzeniu monet, a jeszcze inne burzeniu dzielnic przeciwników. 
 • To doskonała propozycja dla fanów gier z dużą ilością interakcji - również tej negatywnej! Jeśli chcemy wygrać, musimy nie tylko dbać o własne interesy, ale też pilnować, by przeciwnicy nie rośli w siłę zbyt szybko.
 • Zmienna sytuacja przy stole i uniwersalność efektów kart sprawiają, że każda partia jest inna, a my musimy na bierząco dopasowywać strategię do tego, co się dzieje wokół. 

Rozgrywka

Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Podstawowe informacje

Zawartość pudełka:
 • 27 kart postaci
 • 84 karty dzielnic
 • 27 pomocniczych kart postaci
 • 5 kart znaczników zdolności
 • 8 kart pomocy
 • plastikowa korona
 • 22 plastikowe monety
Waga:
450 g
Instrukcja i inne pliki:
Kod producenta:
ZC01
Pasujące koszulki:

Wydrukuj i graj za darmo

Pobierz zasady wersji solo i karty z oficjalnej platformy Asmodee

Zobacz pozostałe tytuły dostępne za darmo!

Pobierz i graj!


Dodatki i akcesoria


Recenzje

4.43
na podstawie 30 ocen

Masz? Grałeś? Używałeś? Oceń CytadelaNajbardziej przydatne recenzje

Jarek

Liczba recenzji: 153

W porządku, bez rewelacji

Posiadam jedno z pierwszych wydań tej gry.
Pojawia się na stole kiedy jest potrzeba zagrać w coś lekkiego w większą ilość osób
Jeden z tytułów które są jak ktoś zaproponuje zagram ale sam namawiał do niego nie będę


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Paulina

Liczba recenzji: 26

Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Dobry, solidny produkt

Cytadela jest jedna z niewielu gier, które posiadam w swojej kolekcji, na większa liczbę graczy (pomijając oczywiście gry typowo imprezowe / towarzyskie). Dzięki temu, stanowi świetne wprowadzenie do gier dla wielu graczy, którzy znudzili się już Tajniakami / Taboo itp;). Proste do wyjaśnienia zasady.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Paweł

Liczba recenzji: 2

Jak dla mnie ideał :)

Kiedy zastanawiam się nad grą tzw. drugiego kroku dla większej liczby osób, to moje myśli wędrują do Cytadeli. Zakupiłem najnowsze (trochę gubię się w tych edycjach) wydanie od Rebela. Muszę mocno pochwalić jakość wykonania, bo karty są naprawdę grube (nawet zastanawiałem się czy by sobie nie odpuścić koszulkowania). Co do reszty to stara dobra Cytadela :) Kup a się nie zawiedziesz.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:


Wszystkie recenzjePytania i odpowiedzi

Wszystkie 2
Z odpowiedzią 1
Oczekujące na odpowiedź 1

Czy ta wersja zawiera dodatek promocyjny Trasa Widokowa?

~ Sebastian 18.01.2024 20:30

Wygląda na to, że nie mamy tutaj jeszcze odpowiedzi. Chcesz być pierwszy?

Jaki rozmiar koszulek na tę najnowszą wersję będzie ok?

~ Monika WB 01.10.2021 22:20

Gamegenic 3x green 1x yellow

Czy odpowiedź była przydatna? 0

~ Jakub 01.11.2021 20:57

Mini american 41×68 - 27 szt. Standard usa 56×87 - 84 szt. + 27 szt. (+ karty pomocy)

Czy odpowiedź była przydatna? 0

~ Marta 13.11.2021 21:58

Masz wątpliwości lub pytanie co do gry?

Zapytaj naszej społeczności.

Zadaj pytanie


Jeśli podoba Ci się ten produkt, polecamy również

Mała karczma

Mała karczma

Sabotażysta

Sabotażysta

To ja go tnę!

To ja go tnę!

Pakt z diabłem

Pakt z diabłem