Cytadela

Zbuduj miasto godne króla!
25 opinii
 • 2 - 8 osób
 • od 10 lat
 • 30 - 60 minut
 • wydanie polskie
Królestwo poszukuje Nadwornego Budowniczego, a Ty jesteś jedną z osób walczących o to prestiżowe stanowisko. Nakłoń do pracy wpływowe postacie i korzystaj z ich specjalnych zdolności, aby przechytrzyć rywali. Stwórz najbardziej imponujące miasto, zdobądź uznanie monarchy i ciesz się upragnionym tytułem Nadwornego Budowniczego! Cytadela to nowa edycja strategicznej gry opartej o wymianę kart, w której co rundę korzystamy z pomocy i zdolności innych postaci. Każdy mieszkaniec miasta zapewni nam zupełnie inny efekt, a my będziemy musieli umiejętnie lawirować między pozyskiwaniem korzyści dla siebie a utrudnianiem rozgrywki przeciwnikom.  Na czym to polega? Rozgrywka w Cytadelę składa się z serii rund. Każda runda rozpoczyna się od fazy wyboru, podczas której gracze przekazują sobie karty postaci i wybierają po 1 na daną rundę. Wszystkie karty postaci mają specjalne zdolności, które pozwalają na przykład na kradzież monet czy zburzenie dzielnicy innego gracza.  Po fazie wyboru następuje faza tur graczy, podczas której gracze pobierają zasoby i budują nowe dzielnice w swoich miastach. W ten sposób rozgrywka toczy się tak długo, aż jeden z uczestników wybuduje w swoim mieście 7. dzielnicę. Dlaczego pokochasz tę grę? Choć zasady Cytadeli są proste, sama gra oferuje wiele możliwości taktycznych: każda karta ma swój własny efekt: jedne sprzyjają budowaniu, inne gromadzeniu monet, a jeszcze inne burzeniu dzielnic przeciwników.  To doskonała propozycja dla fanów gier z dużą ilością interakcji - również tej negatywnej! Jeśli chcemy wygrać, musimy nie tylko dbać o własne interesy, ale też pilnować, by przeciwnicy nie rośli w siłę zbyt szybko. Zmienna sytuacja przy stole i uniwersalność efektów kart sprawiają, że każda partia jest inna, a my musimy na bierząco dopasowywać strategię do tego, co się dzieje wokół. 
Autor:
Bruno Faidutti
Ilustracje:
Simon Eckert, Andrew Bosley
Wydawca:
Rebel
129,95

Dostępnych powyżej 50 sztuk w magazynie wysyłkowym

Pokaż dostępność w sklepie stacjonarnym

w CH Metropolia

Wysyłka jutro


Dostawa (Przesyłka kurierska DHL) już od 7 zł.
Sprawdź opcje dostawy


Opis

Królestwo poszukuje Nadwornego Budowniczego, a Ty jesteś jedną z osób walczących o to prestiżowe stanowisko. Nakłoń do pracy wpływowe postacie i korzystaj z ich specjalnych zdolności, aby przechytrzyć rywali. Stwórz najbardziej imponujące miasto, zdobądź uznanie monarchy i ciesz się upragnionym tytułem Nadwornego Budowniczego!

Cytadela to nowa edycja strategicznej gry opartej o wymianę kart, w której co rundę korzystamy z pomocy i zdolności innych postaci. Każdy mieszkaniec miasta zapewni nam zupełnie inny efekt, a my będziemy musieli umiejętnie lawirować między pozyskiwaniem korzyści dla siebie a utrudnianiem rozgrywki przeciwnikom. 

Na czym to polega?

Rozgrywka w Cytadelę składa się z serii rund. Każda runda rozpoczyna się od fazy wyboru, podczas której gracze przekazują sobie karty postaci i wybierają po 1 na daną rundę. Wszystkie karty postaci mają specjalne zdolności, które pozwalają na przykład na kradzież monet czy zburzenie dzielnicy innego gracza. 

Po fazie wyboru następuje faza tur graczy, podczas której gracze pobierają zasoby i budują nowe dzielnice w swoich miastach. W ten sposób rozgrywka toczy się tak długo, aż jeden z uczestników wybuduje w swoim mieście 7. dzielnicę.

Dlaczego pokochasz tę grę?

 • Choć zasady Cytadeli są proste, sama gra oferuje wiele możliwości taktycznych: każda karta ma swój własny efekt: jedne sprzyjają budowaniu, inne gromadzeniu monet, a jeszcze inne burzeniu dzielnic przeciwników. 
 • To doskonała propozycja dla fanów gier z dużą ilością interakcji - również tej negatywnej! Jeśli chcemy wygrać, musimy nie tylko dbać o własne interesy, ale też pilnować, by przeciwnicy nie rośli w siłę zbyt szybko.
 • Zmienna sytuacja przy stole i uniwersalność efektów kart sprawiają, że każda partia jest inna, a my musimy na bierząco dopasowywać strategię do tego, co się dzieje wokół. 

Rozgrywka

Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Podstawowe informacje

Zawartość pudełka:
 • 27 kart postaci
 • 84 karty dzielnic
 • 27 pomocniczych kart postaci
 • 5 kart znaczników zdolności
 • 8 kart pomocy
 • plastikowa korona
 • 22 plastikowe monety
Waga:
450 g
Instrukcja i inne pliki:
Pasujące koszulki:

Wydrukuj i graj za darmo

Pobierz zasady wersji solo i karty z oficjalnej platformy Asmodee

Zobacz pozostałe tytuły dostępne za darmo!

Pobierz i graj!


Dodatki i akcesoria


Recenzje

4.40
na podstawie 25 ocen

Masz? Grałeś? Używałeś? Oceń CytadelaNajbardziej przydatne recenzje

Kamil

Liczba recenzji: 39

Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Jak dla mnie ideał :)

Jedna z moich ulubionych gier, do której mam duży sentyment. Bardzo chętnie wyciągam Cytadelę, zarówno gdy gram z początkującymi jak i z zawodowymi planszówkowiczami. Nowa edycja ma dodatkowe karty postaci, więc można sobie urozmaicić rozgrywkę. Gra jest dynamiczna, pełna emocji, ze sporą dawką tajemnicy ze względu na ukryte tożsamości. Polecam!!!


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Maciej

Liczba recenzji: 2

Jak dla mnie ideał :)

Bardzo przyjemna gra. Na plus wykonanie i materiał kart. Bardzo cieszy mnie również fakt, że ma ona wiele do zaoferowania z każdą partią. Polecam dla każdego kto szuka gier które nie znudzą się po pierwszym/drugiej rozgrywce.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Mama, żona - KOBIETA

Liczba recenzji: 23

Dobry, solidny produkt

Gra składa się z kilku rund, a w każdej mamy fazę wyboru oraz fazę tur graczy.
W fazie wyboru koronowany gracz tasuje karty postaci, a następnie odrzucam odpowiednią ilość (w zależności od ilości graczy). Następnie ogląda te, co mu pozostały (tak, aby nikt nie widział) i wybiera dla siebie jedną. Następnie przekazuje karty następnemu graczu i on również ogląda je i wybiera jedną dla siebie.
Kiedy każdy gracz ma swoją kartę pora na fazę tur graczy. W tej fazie gracze pobierają zasoby i ma możliwość wybudowania dzielnicy.
Gra kończy się, kiedy któryś z graczy wybuduje 7 dzielnic.

Cytadela to nowa edycja strategicznej gry opartej o wymianę kart. Osobiście nie znam wcześniejszych wersji gry, jednak ta zdecydowanie nam się podobała. Zasady nie są zbyt trudne, a instrukcja jasna i zrozumiała. Wystarczy ją dokładnie przeczytać i zaglądać do niej podczas grania.

Wizualnie gra jest ciekawa. Karty są z ładnymi, przyciągającymi wzrok grafikami, do tego wysokiej jakości (nie wyginają się, nie łamią, nie rozrywają oczywiście, jeśli nie zrobimy tego celowo). Natomiast korona oraz monety są z grubego plastiku.

Gra mieści się w niedużym, ładnym opakowaniu, w którym bez problemu się przechowuję wszystkie elementy. Dla mnie wielkość opakowania ma znaczenie, ponieważ im mniejsze, tym mniej miejsca zajmuje.

Cytadela, z którą spędziłam miło niejeden wieczór. Mnie się spodobała i ze swojej strony polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - Mama, żona - KOBIETAWszystkie recenzjePytania i odpowiedzi

Wszystkie 1
Z odpowiedzią 1
Oczekujące na odpowiedź 0

Jaki rozmiar koszulek na tę najnowszą wersję będzie ok?

~ Monika WB 01.10.2021 22:20

Gamegenic 3x green 1x yellow

Czy odpowiedź była przydatna? 0

~ Jakub 01.11.2021 20:57

Mini american 41×68 - 27 szt. Standard usa 56×87 - 84 szt. + 27 szt. (+ karty pomocy)

Czy odpowiedź była przydatna? 0

~ Marta 13.11.2021 21:58

Masz wątpliwości lub pytanie co do gry?

Zapytaj naszej społeczności.

Zadaj pytanie


Jeśli podoba Ci się ten produkt, polecamy również

To ja go tnę!

To ja go tnę!

Pakt z diabłem

Pakt z diabłem

Szczęśliwice Wielkie

Szczęśliwice Wielkie

Gra o Tron: Sojusze

Gra o Tron: Sojusze