Łąka

Niezwykłe spotkania z naturą!
87 opinii
 • 1 - 4 osoby
 • od 10 lat
 • 60 - 90 minut
 • wydanie polskie
Nowa gra Klemensa Kalickiego, autora popularnej gry familijnej Domek! Doświadczeni obserwatorzy przyrody dzielnie przemierzają okolice w poszukiwaniu roślin, zwierząt i rozmaitych ciekawostek. Chętnie wykorzystują swoją wiedzę - na łąkach, wśród traw są w stanie wypatrzeć małe gryzonie, a skoro tu są, być może za chwilę pojawi się myszołów, lis albo nawet żmija!  Łąka to gra planszowa, w której wcielamy się w wędrowców obserwujących naturę. Wyposażeni w mapę, spacerujemy po malowniczej okolicy, szukając inspiracji i uwieczniając zapierające dech w piersiach widoki. Kierujemy się pasją i ciekawością świata, ale też rywalizacją o tytuł najwprawniejszego obserwatora przyrody! Przypadnie on temu, kto zdobędzie najwięcej punktów z zaobserwowanych gatunków zwierząt i roślin, krajobrazów oraz pamiątek zebranych z wędrówki. Zmagania toczą się także przy ognisku, gdzie gracze prześcigają się w realizowaniu celów swoich wypraw. Kliknij tutaj i pobierz tapety z ilustracjami z gry, które dodadzą kolorów Twojemu telefonowi lub komputerowi! Na czym to polega? Podczas rozgrywki uczestnicy na zmianę umieszczają żetony szlaku na jednej z dwóch plansz. Skorzystanie z planszy głównej pozwala na zdobywanie kart, jednak ich zagrywanie wymaga spełnienia określonych warunków. Z kolei wykorzystanie planszy ogniska aktywuje specjalne akcje, które pomagają w realizowaniu indywidualnych strategii i daje możliwość realizowania celów, za które otrzymamy dodatkowe punkty zwycięstwa.  W trakcie zabawy gracze zbierają na swojej łące i okolicy karty podłoży (siedliska życia zwierząt), karty obserwacji (konkretne gatunki zaobserwowane podczas wędrówki), oraz karty krajobrazów i znalezisk (widoki i interesujące pamiątki z wypraw). Zwycięży ten, który zdobędzie najwięcej punktów w zdobytych zestawach kart oraz na planszy ogniska.  Dlaczego pokochasz tę grę? Łąka to tytuł wzbudzający wiele wyjątkowych emocji. Z jednej strony jest to wyścig, w którym staramy się jak najszybciej zrealizować cele, z drugiej zaś staramy się zaprosić najciekawsze gatunki zwierząt przygotowując im dogodne siedlisko, wzbogacamy, budujemy, kompletujemy, tworzymy... W grze znajdziemy ponad 200 unikatowych kart inspirowanych przyrodą i krajobrazami centralnej Europy. Dzięki nim kolejne partie różnią się od siebie, a uczestnicy mają okazję wypróbować różne strategie.  Wzbogacona o przepiękne ilustracje, które klasyczną techniką akwareli wykonała Karolina Kijak, Łąka zachwyca wykonaniem. Każda karta to nie tylko narzędzie w grze, ale również małe dzieło sztuki, które cieszy oko podczas zabawy! Oprócz przyjemności płynącej z grania, Łąka oferuje nam również poszerzenie przyrodniczej wiedzy. Do gry dołączony jest specjalny indeks kart, pełen przystępnie napisanych ciekawostek o gatunkach, które się na nich pojawiają. Gra zawiera również 5 kopert z mini-dodatkami, które zaskoczą nas swoją zawartością, dodatkowo rozbudowując zabawę!
Autor:
Klemens Kalicki
Ilustracje:
Karolina Kijak
Wydawca:
Rebel
199,95

Dostępnych powyżej 50 sztuk w magazynie wysyłkowym

Pokaż dostępność w sklepie stacjonarnym

w CH Metropolia

Wysyłka jutro


Dostawa (Poczta Polska) już od 10 zł.
Sprawdź opcje dostawy


Opis

Nowa gra Klemensa Kalickiego, autora popularnej gry familijnej Domek!

Doświadczeni obserwatorzy przyrody dzielnie przemierzają okolice w poszukiwaniu roślin, zwierząt i rozmaitych ciekawostek. Chętnie wykorzystują swoją wiedzę - na łąkach, wśród traw są w stanie wypatrzeć małe gryzonie, a skoro tu są, być może za chwilę pojawi się myszołów, lis albo nawet żmija! 

Łąka to gra planszowa, w której wcielamy się w wędrowców obserwujących naturę. Wyposażeni w mapę, spacerujemy po malowniczej okolicy, szukając inspiracji i uwieczniając zapierające dech w piersiach widoki. Kierujemy się pasją i ciekawością świata, ale też rywalizacją o tytuł najwprawniejszego obserwatora przyrody! Przypadnie on temu, kto zdobędzie najwięcej punktów z zaobserwowanych gatunków zwierząt i roślin, krajobrazów oraz pamiątek zebranych z wędrówki. Zmagania toczą się także przy ognisku, gdzie gracze prześcigają się w realizowaniu celów swoich wypraw.

Kliknij tutaj i pobierz tapety z ilustracjami z gry, które dodadzą kolorów Twojemu telefonowi lub komputerowi!

Grę zdobią przepiękne, akwarelowe ilustracje autorstwa Karoliny Kijak.

Na czym to polega?

Podczas rozgrywki uczestnicy na zmianę umieszczają żetony szlaku na jednej z dwóch plansz. Skorzystanie z planszy głównej pozwala na zdobywanie kart, jednak ich zagrywanie wymaga spełnienia określonych warunków. Z kolei wykorzystanie planszy ogniska aktywuje specjalne akcje, które pomagają w realizowaniu indywidualnych strategii i daje możliwość realizowania celów, za które otrzymamy dodatkowe punkty zwycięstwa. 

W trakcie zabawy gracze zbierają na swojej łące i okolicy karty podłoży (siedliska życia zwierząt), karty obserwacji (konkretne gatunki zaobserwowane podczas wędrówki), oraz karty krajobrazów i znalezisk (widoki i interesujące pamiątki z wypraw). Zwycięży ten, który zdobędzie najwięcej punktów w zdobytych zestawach kart oraz na planszy ogniska. 

Dlaczego pokochasz tę grę?

 • Łąka to tytuł wzbudzający wiele wyjątkowych emocji. Z jednej strony jest to wyścig, w którym staramy się jak najszybciej zrealizować cele, z drugiej zaś staramy się zaprosić najciekawsze gatunki zwierząt przygotowując im dogodne siedlisko, wzbogacamy, budujemy, kompletujemy, tworzymy...
 • W grze znajdziemy ponad 200 unikatowych kart inspirowanych przyrodą i krajobrazami centralnej Europy. Dzięki nim kolejne partie różnią się od siebie, a uczestnicy mają okazję wypróbować różne strategie. 
 • Wzbogacona o przepiękne ilustracje, które klasyczną techniką akwareli wykonała Karolina Kijak, Łąka zachwyca wykonaniem. Każda karta to nie tylko narzędzie w grze, ale również małe dzieło sztuki, które cieszy oko podczas zabawy!
 • Oprócz przyjemności płynącej z grania, Łąka oferuje nam również poszerzenie przyrodniczej wiedzy. Do gry dołączony jest specjalny indeks kart, pełen przystępnie napisanych ciekawostek o gatunkach, które się na nich pojawiają.
 • Gra zawiera również 5 kopert z mini-dodatkami, które zaskoczą nas swoją zawartością, dodatkowo rozbudowując zabawę!

Rozgrywka

Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Podstawowe informacje

Zawartość pudełka:
 • plansza główna
 • 2 plansze ognisk i zaślepki
 • 184 karty
 • 12 żetonów celów
 • 20 żetonów szlaków
 • 12 żetonów premii
 • 28 żetonów dróg
 • 5 żetonów trybu jednoosobowego
 • żeton pierwszego gracza
 • 5 kopert z dodatkowymi kartami
 • znacznik rundy
 • 4 składane podajniki
 • instrukcja
 • indeks kart zawierający dziennik obserwacji przyrodniczych
 • schemat składania podajników
Waga:
1,6 kg
Instrukcja i inne pliki:
Kod producenta:
REMEA01PL
Pasujące koszulki:


Łąka otrzymała nagrodę dla najładniejszej gry w konkursie Planszowa Gra Roku 2021.

Dodatki i akcesoria


Recenzje

4.74
na podstawie 87 ocen

Masz? Grałeś? Używałeś? Oceń Łąka



Najbardziej przydatne recenzje

Sapphire101

Liczba recenzji: 168

Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Jak dla mnie ideał :)

"Łąka" zakupiona została przeze mnie z niejaką obawą, ponieważ "Domek" tego samego autora totalnie nam nie podszedł - jednak okazuje się, że tym razem zakup był trafiony.

W nasze ręce trafiło estetyczne pudło ze świetnie zaprojektowaną wypraską. Instrukcja, chociaż kilkunastostronicowa, jest bardzo czytelna, przejrzysta i opatrzona w wiele przykładów. W razie gdybyśmy nie mieli ochoty na lekturę, instrukcja dostępna jest również na start w bardzo przystępnej wersji video.

Pierwsze co zwraca uwagę w grze, to oczywiście karty – ilustracje są prześliczne (brawo Pani Karolino, te karty to prawdziwe arcydzieła!) i w większości karty są unikalne, a do tego – do każdej z nich znajdziemy krótką ciekawostkę w dołączonym do gry indeksie kart. Bardzo fajna opcja, zwłaszcza dla młodszych, którym rozpoznanie konkretnych gatunków może sprawiać trudność.
Pierwsza rozgrywka będzie raczej szkoleniowa - gra wymaga podstawowej znajomości talii, aby odpowiednio zbudować bazę w pierwszych rundach i kontynuować zbieranie punktów w końcowych turach. Początkowe rundy mogą wywoływać pewne trudności, zwłaszcza u młodszych graczy, jeżeli chodzi o zagrywanie kart – tego jednak najłatwiej jest się nauczyć w praniu, a wszelkie wątpliwości wyjaśnimy na podstawie ilustrowanych przykładów z instrukcji. Na trzech graczy gra trwa nieco ponad godzinę. Tury graczy są szybkie, składające się zwykle z dobrania i zagrania jednej karty, przez co rozgrywka się nie dłuży. W grze dość istotną rolę odgrywa losowość – układ kart bywa czasem niesprzyjający przez kilka tur, nie wspominając już o tym, że inni gracze mogą nam podebrać kartę lub zablokować możliwość jej dobrania, zanim nastąpi nasza kolej. Jest to w sumie jedyna dostępna (negatywna) interakcja w grze – ewentualnie, możemy również zająć innemu graczowi płytkę wykonania celu przy planszy ogniska - tutaj panuje zasada – kto pierwszy, ten lepszy, a wolnych miejsc jest zawsze mniej, niż liczba żetonów, posiadanych przez graczy. Warto również wspomnieć, że gra jest mocno losowa - kart jest sporo, więc często czekamy kilka tur, zanim pojawi się interesujący nas symbol. Co rundę zmienia się jednak pierwszy gracz, więc pozwala nam to odrobić ewentualne straty.

Ogólnie gra jest dopracowana, kolorowa, chociaż wymaga pewnej wprawy w symbolice. "Łąkę" określiłabym jako „polny pasjans”, raczej w pozytywnym znaczeniu - jest to gra przyjemna, przemyślana i zwiększająca lekko poziom trudności z każdą kolejną rundą - aby stworzona w pierwszych rundach baza była grywalna w końcowych rundach, musimy dość dobrze znać talię kart. Jest to też utrudnienie dla młodszych graczy, którym łatwo będzie tworzyć swoją łąkę do połowy gry, a od połowy może okazać się, że niemal żadna karta z talii "N" nie będzie możliwa do zagrania. Warto również wspomnieć o walorach edukacyjnych rozgrywki, bo w końcu budujemy w pewien sposób łańcuch pokarmowy na naszej łące i możemy korzystać ze wspomnianego wcześniej indeksu kart. Do tego autor pomyślał już na starcie o kilku mini dodatkach, dostępnych w oryginalnym pudełku. Wewnątrz pudełka znajdziemy zapieczętowane koperty z dodatkowymi kartami. Karty te opisane są jako bardziej zaawansowane i według instrukcji wymagają spełnienia pewnych warunków, które pozwolą włączyć je do gry – w praktyce już po 2-3 rozgrywkach (lub gdy poczujemy się bardziej zaprawionymi w bojach obserwatorami przyrody!) możemy dołączyć nowe karty do wersji podstawowej.
W sklepie dostępny jest również pakiet koszulki + mini dodatek (jeszcze jedna z wspomnianych wyżej dodatkowych kopert z kartami), co dla jednych będzie opcją bardzo fajną – bo nie trzeba się zastanawiać jakie koszulki pasują do Łąki (jakby się jednak ktoś zastanawiał – Rebel Fenix), z drugiej zaś strony ogranicza nam to nieco możliwość wyboru koszulek – jeśli chcemy mieć dodatek, otrzymamy koszulki w wersji standard, gdzie osobiście wolę premium, a ciężko później te koszulki wykorzystać w inny sposób, gdyż Fenix nie jest zbyt popularnym rozmiarem kart.

Podsumowując, "Łąkę" wyróżnia z pewnością:
- przepiękna oprawa graficzna
- prosta, czytelna instrukcja
- dobrze zaprojektowana wypraska, która mieści bezproblemowo wszystkie elementy
- względnie prosta rozgrywka, oparta wyłącznie o symbole (gra jest właściwie niezależna językowo)
- aspekt edukacyjny

Z minusów natomiast:
- mimo, że ładny, to jest to jednak „pasjans” 😉
- duża losowość, jeśli chodzi o karty
- wymaga dość dobrej znajomości talii

Mimo powyższych wad, uważam jednak, że zalety "Łąki" znacznie je przewyższają i zdecydowanie była to gra warta zakupu.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Rafał

Liczba recenzji: 3

Jak dla mnie ideał :)

Gramy od kilku dni. idealny produkt familijny. Zachwyca szatą graficzną, spokojnym klimatem - autentycznie da się poczuć wyjście na spacer krajoznawczy. Najlepiej przestać skupiać się na punktacji i po prostu oglądać otaczającą nas naturę. :) Kombinowania jak dla mnie jest wystarczająco - na tyle łatwo, że dzieci 8-10 lat ogarniają, a jednocześnie dorośli się nie nudzą. Trochę może zacznie doskwierać brak większej ilości kart ale liczę, że pojawią się dodatki, bo możliwości są przeogromne.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Eufro22

Liczba recenzji: 213

Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Jak dla mnie ideał :)

Zagraliśmy wczoraj w Łąkę. Bardzo nam się podobała. Jest prześliczna! Ja się zachwycałam domkami i znaleziskami, a mąż zwierzakami 😃 Gra trochę nam przypomina Everdella, też trzeba przemyśleć, jakie karty najlepiej dobrać, tylko jest z nimi jeszcze więcej kombinowania ponieważ kładziesz karty nie tylko obok siebie, ale też na sobie. Mąż przyrównał tę grę do gry Craftsmen - bo też tworzysz wyższą kartę z niższych np. musisz mieć robaczka i skaliste podłoże, żeby posadzić drzewo, a drzewo i robaczka, aby przyciągnąć ptaszka, a ptaszka i kwiatka, aby mieć jarzębinę i tak dalej 🙂
Jak dla nas świetna gra. Już nie możemy się doczekać, aż dzieci do niej podrosną, ponieważ oprócz zabawy można się też z niej czegoś nauczyć.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:


Wszystkie recenzje



Pytania i odpowiedzi

Wszystkie 3
Z odpowiedzią 3
Oczekujące na odpowiedź 0

Witajcie, czy dodatek Łąka i podstawka zmieszczą się w jednym pudełku czy raczej nie ma na to szans?

~ Łukasz 31.01.2023 01:04

Waldek powiedział, że wchodzi, a on się zna.

Czy odpowiedź była przydatna? 0

~ Bzyqu 06.07.2023 15:22

Dodał, że "trzyma się dziko", ale u niego w domu działa.

Czy odpowiedź była przydatna? 0

~ Bzyqu 06.07.2023 15:22

Jest gdzieś może zdjęcie, jak ułożyć komponenty w wyprasce? Jest tam sporo wolnego miejsca.

~ Leno 15.04.2021 12:33

Hej, a czy 3 zdjęcie w galerii nie pokazuje dokładnie tego o co pytasz? Pierwsze po filmiku.

Czy odpowiedź była przydatna? 0

~ Marek_J 15.04.2021 14:22

A ta karta "Rudzika!" to jakaś niezbędna jest? I czemu nie ma jej w podstawowej grze?

~ Łukasz 29.01.2021 22:17

Karta "Rudzika" jest kartą proocyjną i nie jest niezbędna do gry, ale stanowi miły dodatek dla osób, które zakupią grę w przedsprzedaży na sklepie wydawnictwa.

Czy odpowiedź była przydatna? 1

~ Sapphire101 01.02.2021 14:43

Masz wątpliwości lub pytanie co do gry?

Zapytaj naszej społeczności.

Zadaj pytanie


Jeśli podoba Ci się ten produkt, polecamy również

Domek

Domek

Meadow

Meadow

Kroniki zamku Avel

Kroniki zamku Avel

Pachnący ogród

Pachnący ogród