Na skrzydłach

Kolorowe ptaki, trzepot skrzydeł i cisza rezerwatu
89 opinii
 • 1 - 5 osób
 • od 10 lat
 • 40 - 70 minut
 • wydanie polskie
W tej przepięknie ilustrowanej grze uczestnicy rozwijają własne rezerwaty, które są ostoją dla wielu różnorodnych gatunków ptactwa. Każdy kolejny okaz stanowi szansę na wzbogacenie naszej kolekcji, a także rozwój rezerwatu i realizację celów. Na czym to polega? Podczas zabawy każdy z graczy będzie rozwijał swój własny rezerwat poprzez wykładanie na specjalną planszę kart ptaków. Gra składa się z następujących po sobie tur. Aby wykonać jedną z dostępnych akcji, należy umieścić kostkę akcji w odpowiednim miejscu swojej planszy. Z każdą rundą (a będzie ich cztery), gracze będą mieli coraz mniej akcji do wykorzystania, ale ich efekty będą bardziej rozbudowane. Na samym początku gra będzie szła szybciej, jednak w miarę krystalizowania się strategii, poszczególne tury mogą zajmować coraz więcej czasu. Każdorazowo gracz może wybierać z czterech rodzajów akcji: Po opłaceniu kosztu w pożywieniu i jajkach możemy zagrać ptaka z ręki i umieścić go we właściwym dla niego środowisku (w odpowiednim rzędzie). Zdobyć pożywienie według dostępnych w puli kości pożywienia. Złożyć jaja, tzn. pobrać jedno z zasobów i umieścić na karcie odpowiedniego ptaka. Dobrać karty ptaków. Trzy ostatnie akcje powodują również aktywację zdolności ptaków w danym rzędzie, co oznacza, że możemy skorzystać z efektów opisanych na kartach poszczególnych ptaków. Gdy wszyscy gracze wykorzystają swoje kości akcji, runda się kończy. Każdy z graczy odnotowuje swoje miejsce w realizacji celów. Na koniec gry punkty otrzymujemy za zagrane ptaki (każdy z nich ma własną wartość punktową), cele z planszy, karty bonusowe, jajka i pożywienie na kartach ptaków oraz dodatkowe karty. Dlaczego pokochasz tę grę? Już przy pierwszym kontakcie gra zwraca uwagę estetyką wykonania i dopracowaniem poszczególnych elementów. W pudełku znajdziemy wieżę na kości w kształcie ptasiego karmnika, figurki jajek, specjalną tackę na karty, a także – a może przede wszystkim – karty ptaków ozdobione przepięknymi grafikami. Obcowanie z tak wykonaną grą jest niezwykle przyjemne. Jednak Na skrzydłach to nie tylko wygląd! Dzięki temu, że karty wzajemnie na siebie wpływają, gra wymaga umiejętnego planowania, a przyjęte strategie wspaniale rozwijają się wraz z kolejnymi rundami. Ważna jest tutaj optymalizacja działań i równomierny rozwój, aby zdobyć jak najwięcej punktów. Plansze celów są dwustronne i oferują dwa poziomy rozgrywki: z mniejszym i większym stopniem rywalizacji, w zależności od tego, na co mamy w danej chwili ochotę. Mnogość i różnorodność gatunków ptaków występujących w grze sprawia, że przy dobrej zabawie poszerzamy również swoją zoologiczną wiedzę.
Autor:
Elizabeth Hargrave
Ilustracje:
Ana Maria Martinez Jaramillo, Natalia Rojas, Beth Sobel
Wydawca:
Rebel
219,95

Dostępnych powyżej 50 sztuk w magazynie wysyłkowym

Pokaż dostępność w sklepie stacjonarnym

w CH Metropolia

Wysyłka dzisiaj


Dostawa (Poczta Polska) już od 10 zł.
Sprawdź opcje dostawy


Opis

W tej przepięknie ilustrowanej grze uczestnicy rozwijają własne rezerwaty, które są ostoją dla wielu różnorodnych gatunków ptactwa. Każdy kolejny okaz stanowi szansę na wzbogacenie naszej kolekcji, a także rozwój rezerwatu i realizację celów.

Na czym to polega?

Podczas zabawy każdy z graczy będzie rozwijał swój własny rezerwat poprzez wykładanie na specjalną planszę kart ptaków. Gra składa się z następujących po sobie tur. Aby wykonać jedną z dostępnych akcji, należy umieścić kostkę akcji w odpowiednim miejscu swojej planszy. Z każdą rundą (a będzie ich cztery), gracze będą mieli coraz mniej akcji do wykorzystania, ale ich efekty będą bardziej rozbudowane. Na samym początku gra będzie szła szybciej, jednak w miarę krystalizowania się strategii, poszczególne tury mogą zajmować coraz więcej czasu.

Każdorazowo gracz może wybierać z czterech rodzajów akcji:

 1. Po opłaceniu kosztu w pożywieniu i jajkach możemy zagrać ptaka z ręki i umieścić go we właściwym dla niego środowisku (w odpowiednim rzędzie).
 2. Zdobyć pożywienie według dostępnych w puli kości pożywienia.
 3. Złożyć jaja, tzn. pobrać jedno z zasobów i umieścić na karcie odpowiedniego ptaka.
 4. Dobrać karty ptaków.

Trzy ostatnie akcje powodują również aktywację zdolności ptaków w danym rzędzie, co oznacza, że możemy skorzystać z efektów opisanych na kartach poszczególnych ptaków.

Gdy wszyscy gracze wykorzystają swoje kości akcji, runda się kończy. Każdy z graczy odnotowuje swoje miejsce w realizacji celów. Na koniec gry punkty otrzymujemy za zagrane ptaki (każdy z nich ma własną wartość punktową), cele z planszy, karty bonusowe, jajka i pożywienie na kartach ptaków oraz dodatkowe karty.

Dlaczego pokochasz tę grę?

 • Już przy pierwszym kontakcie gra zwraca uwagę estetyką wykonania i dopracowaniem poszczególnych elementów. W pudełku znajdziemy wieżę na kości w kształcie ptasiego karmnika, figurki jajek, specjalną tackę na karty, a także – a może przede wszystkim – karty ptaków ozdobione przepięknymi grafikami. Obcowanie z tak wykonaną grą jest niezwykle przyjemne.
 • Jednak Na skrzydłach to nie tylko wygląd! Dzięki temu, że karty wzajemnie na siebie wpływają, gra wymaga umiejętnego planowania, a przyjęte strategie wspaniale rozwijają się wraz z kolejnymi rundami. Ważna jest tutaj optymalizacja działań i równomierny rozwój, aby zdobyć jak najwięcej punktów.
 • Plansze celów są dwustronne i oferują dwa poziomy rozgrywki: z mniejszym i większym stopniem rywalizacji, w zależności od tego, na co mamy w danej chwili ochotę.
 • Mnogość i różnorodność gatunków ptaków występujących w grze sprawia, że przy dobrej zabawie poszerzamy również swoją zoologiczną wiedzę.

Rozgrywka

Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Podstawowe informacje

Zawartość pudełka:
 • 5 plansz graczy
 • wieża kości
 • notes punktacji
 • 170 kart ptaków
 • 26 kart bonusowych
 • 75 jaj
 • 5 kości pożywienia
 • 40 kostek akcji
 • 103 żetony pożywienia
 • 8 dwustronnych żetonów celów
 • znacznik pierwszego gracza
 • tacka na karty
 • plansza celów
 • załącznik
 • instrukcja
Waga:
2,3 kg
Instrukcja i inne pliki:
Kod producenta:
STM 900
Pasujące koszulki:

Uwaga! W najnowszym druku gry Na skrzydłach plastikowy podajnik na karty i pojemniki na jajeczka zostały zastąpione odpowiednikami w wersji tekturowej.
Kennerspiel des Jahres 2019Gra Na skrzydłach zdobyła aż 7 nagród w plebiscycie Golden Geek 2019! Zwyciężyła w kategoriach: gra roku, szata graficzna, gra karciana, gra rodzinna, gra innowacyjna, gra strategiczna oraz gra solo.
Kennerspiel des Jahres 2019Gra Na skrzydłach zdobyła tytuł najlepszej zaawansowanej gry roku 2019 - najważniejsze wyróżnienie w świecie gier planszowych - prestiżowy Kennerspiel des Jahres 2019!
W druku gry na skrzydłach na jednej z kart bonusowych (Ekspert od wszystkożerców) oraz w instrukcji (na stronie 5.) wkradł się błąd. Przygotowaliśmy erratę, którą możesz pobrać, wydrukować i nakleić w odpowiednim miejscu. Możesz ją pobrać stąd.

Dodatki i akcesoria


Recenzje

4.85
na podstawie 89 ocen

Masz? Grałeś? Używałeś? Oceń Na skrzydłachNajbardziej przydatne recenzje

Sapphire101

Liczba recenzji: 167

Nawet nie sądziłam, że gra tak prosta w założeniach może dać tyle frajdy, ale od początku.
Przede wszystkim - elementy są dobrze wykonane, innowacyjny pomysł z wieżą do kości-karmnikiem, dobrej jakości planszetki i karty, a także estetyczne „figurki” jajek. Jedyne do czego mogę się przyczepić to plastikowe pojemniki, które czasem jest ciężko otworzyć, nie wysypując zawartości oraz żetony, które pewnie się dość szybko powycierają.
Mnie urzekła jednak przede wszystkim oprawa graficzna, a ta jest bardzo estetyczna i przyjemna dla oka, dodatkowo każda karta „przemyca” ciekawostkę na temat danego gatunku. Dla mnie osobiście - tytuł idealny do rozgrywki dwuosobowej.
Cena jest dość wysoka, jak na planszowe standardy, ale zawartość gry jest bogata, począwszy od ponad 200 kart, poprzez drewniane kości i znaczniki, na pojemnikach i specjalnej wyprasce do kart kończąc.
Wypraska mieści karty w koszulkach premium, całość wymaga od nas odrobiny kombinowania, aby zmieściła się do pudełka (na szczęście na brzegu pudełka rozrysowano ułożenie elementów 😊).
Generalnie ta pozycja nie każdemu się spodoba (dość duża losowość, tematyka ornitologiczna), niemniej jednak warto spróbować. Błyskawicznie wyczerpany pierwszy nakład też o czymś świadczy ;)


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Yoko_xyz

Liczba recenzji: 8

Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Jak dla mnie ideał :)

Prześlicznie wydana, co się od razu rzuca w oczy. Proste zasady sprawiają, że nawet ktoś, kto nie ma wielkiego doświadczenia, szybko może zacząć rozgrywkę. Budowanie silniczków bez negatywnej interakcji – w sam raz, jeśli przedłużająca kwarantanna sprawia, że macie już siebie w domu dosyć. :D


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Marek

Liczba recenzji: 22

Pierwsze, co można powiedzieć o tej grze to to, że jest przepięknie wydana. Bardzo ładne ilustracje, ciekawostki i informacje o ptakach (aż żal, że w większości to jednak nie są rodzime gatunki - czas wypróbować dodatek ;-)). Do tego znaczniki w formie jajek i wieża do kości w kształcie karmnika. To chyba najładniejsza gra, jaką widzieliśmy.
Mechanika gry może nie jest tak innowacyjna, żeby uznać, że to najlepsza gra w jaką graliśmy, ale działa bardzo sprawnie, gra się przyjemnie, pasuje do tematyki, a podczas tur innych graczy można poczytać ciekawostki na kartach.
"Na skrzydłach" sprawdzi się jako zaawansowana gra rodzinna oraz dla graczy lubiących budowanie silniczków.
Moja żona lubi w tej grze również pozytywną tematykę - nie jest mroczna, nie trzeba nikogo zabijać ;-)


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:


Wszystkie recenzjePytania i odpowiedzi

Wszystkie 5
Z odpowiedzią 4
Oczekujące na odpowiedź 1

Czy rebel zamierza wydawać dodatki fanowskie i dodatek fan art?

~ Michał 09.10.2023 00:04

Wygląda na to, że nie mamy tutaj jeszcze odpowiedzi. Chcesz być pierwszy?

Na stronie stonemaiergames (wydawcy oryginalnej wersji) dostępne są karty do notowania punktów w wersji pdf do wydruku. Czy planują Państwo udostępnić takie pdfy do Polskiej wersji?

~ Piotrek 26.01.2023 12:51

Niedługo będą. Pojawią się w ramce "Podstawowe informacje".

Czy odpowiedź była przydatna? 0

~ Bzyqu 07.07.2023 14:17

Czy opiniował tę grę ornitolog? Czy informacje i obrazy ptaków są realistyczne?

~ Urszula 04.11.2022 08:05

Informacje są prawdziwe, ale to raczej w większości ciekawostki. Obrazy są rysunkami (może malunkami, grafikami, rycinami?) w bardzo charakterystycznym stylu. A ornitoptery są w Diunie. Niemniej gra zyskała poszanowanie w środowisku naukowym ze względu na to, jak dokładnie autorka gry Elizabeth Hargrave się do niej przyłożyła przekładając swoją pasję na planszę.

Czy odpowiedź była przydatna? 0

~ Bzyqu 06.07.2023 15:35

Czy jest lub będzie przewidziana opcja rozszerzenia na 6 graczy ?

~ Kamil 15.04.2022 16:21

Może dodatek o ptakach Indii wprowadzi tę regułę?

Czy odpowiedź była przydatna? 0

~ Marek_J 29.06.2022 16:20

W 2022 po polsku ukaże się dodatek Ptaki Azji pozwalający na grę w 6 i 7 osób.

Czy odpowiedź była przydatna? 0

~ Piotr 26.11.2022 15:13

Czy polska wersja Wingspan (Na Skrzydłach) zawiera Swift-start pack, który jest "w standardzie" w wersji angielskiej?

~ Mateusz 06.07.2020 04:49

Niestety, polska wersja nie zawiera tego dodatku :(

Czy odpowiedź była przydatna? 1

~ Mateusz 15.07.2020 13:53

Ten dodatek nazywa się "Na skrzydłach: Szybki start" - gdyby był w podstawce, ta kosztowałaby 20 zł drożej. A tak jest dostępny osobno.

Czy odpowiedź była przydatna? 0

~ Marek_J 29.06.2022 16:21

Posiadam najnowsze wydanie polskie, i mimo informacji na pudełku w języku polskim, że zawiera dodatek szybki start - to nie zawiera go wcale, także informacja wprowadza w błąd

Czy odpowiedź była przydatna? 0

~ Mateusz 26.11.2022 14:05

Masz wątpliwości lub pytanie co do gry?

Zapytaj naszej społeczności.

Zadaj pytanie