Szczekociny 1794

1 opinia
 • 2 - 3 osoby
 • od 12 lat
 • 240 - 360 minut
 • wydanie polskie
Na polach między Przybyszowem a Wywłą i Chebdziami doszło 6 czerwca 1794 roku do bitwy między armią powstańczą Naczelnika Tadeusza Kościuszki a połączonymi siłami prusko - rosyjskimi pod dowództwem króla pruskiego Fryderyka Wilhelma II. Armia polska przegrała starcie, ale zachowała zdolności operacyjne i wycofała się przez Małogoszcz i Kielce na Warszawę.Ze względu na ten sam okres historyczny, większość założeń gry jest taka sama, jak w "Racławicach 1794". Mamy losową aktywację dowódców, która określa, które oddziały mogą się poruszać i atakować wręcz. To samo losowanie określa kolejność prowadzenia ostrzałów. W bitwie szczekocińskiej uczestniczyły znacznie większe siły, więc wprowadziłem kilka usprawnień. Straty zaznaczamy żetonem pomocniczym "-1" i "-2". Jednostki, które przegrają starcie wręcz, są zdejmowane z planszy i umieszczane na torze etapów. Powracają w odpowiednim etapie. Punkty zwycięstwa zaznaczamy specjalnym żetonem na torze etapów, w zależności od wydarzeń na planszy (wygranie starcia, zdobycie wrogich dział). Kilka zasad oddaje specyfikę bitwy (aktywacja generała Pistora) i poszczególnych armii (pruska artyleria konna).Skala gry:jedno pole: 100 mpiechota - kompanie; kawaleria - szwadrony; artyleria - od 2 do 8 dział;jeden etap - 12 minutCzas rozgrywki zależy od agresywności graczy. Partię można skończyć w jedno popołudnie. Gra zawiera też mniejszy, wprowadzający scenariusz ukazujący walki o Wywłę – wioskę na przedpolu polskich pozycji. Dzięki temu można szybko poznać mechanikę gry, zanim rozegra się główną batalię. „Szczekociny 1794” są samodzielną, kompletną grą i posiadanie „Racławic” nie jest wymagane.
Autor:
Adam Niechwiej
Wydawca:
Strategemata
59,95

Dostępnych 0 sztuk w magazynie wysyłkowym

Pokaż dostępność w sklepie stacjonarnym

w CH Metropolia

Możesz otrzymać automatyczne powiadomienie, gdy tylko produkt będzie dostępny. Wystarczy, że wpiszesz poniżej swój adres e-mail.Opis

Na polach między Przybyszowem a Wywłą i Chebdziami doszło 6 czerwca 1794 roku do bitwy między armią powstańczą Naczelnika Tadeusza Kościuszki a połączonymi siłami prusko - rosyjskimi pod dowództwem króla pruskiego Fryderyka Wilhelma II. Armia polska przegrała starcie, ale zachowała zdolności operacyjne i wycofała się przez Małogoszcz i Kielce na Warszawę.

Ze względu na ten sam okres historyczny, większość założeń gry jest taka sama, jak w "Racławicach 1794". Mamy losową aktywację dowódców, która określa, które oddziały mogą się poruszać i atakować wręcz. To samo losowanie określa kolejność prowadzenia ostrzałów. W bitwie szczekocińskiej uczestniczyły znacznie większe siły, więc wprowadziłem kilka usprawnień. Straty zaznaczamy żetonem pomocniczym "-1" i "-2". Jednostki, które przegrają starcie wręcz, są zdejmowane z planszy i umieszczane na torze etapów. Powracają w odpowiednim etapie. Punkty zwycięstwa zaznaczamy specjalnym żetonem na torze etapów, w zależności od wydarzeń na planszy (wygranie starcia, zdobycie wrogich dział). Kilka zasad oddaje specyfikę bitwy (aktywacja generała Pistora) i poszczególnych armii (pruska artyleria konna).

Skala gry:

 • jedno pole: 100 m
 • piechota - kompanie; kawaleria - szwadrony; artyleria - od 2 do 8 dział;
 • jeden etap - 12 minut

Czas rozgrywki zależy od agresywności graczy. Partię można skończyć w jedno popołudnie. Gra zawiera też mniejszy, wprowadzający scenariusz ukazujący walki o Wywłę – wioskę na przedpolu polskich pozycji. Dzięki temu można szybko poznać mechanikę gry, zanim rozegra się główną batalię. „Szczekociny 1794” są samodzielną, kompletną grą i posiadanie „Racławic” nie jest wymagane.

Rozgrywka

Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Podstawowe informacje

Zawartość pudełka:
 • plansza o wymiarach 68 x 98 cm
 • 648 sztancowanych żetonów
 • instrukcja (12 stron)
 • kostka dziesięciościenna
Waga:
300 g


Recenzje

4.00
na podstawie 1 oceny

Masz? Grałeś? Używałeś? Oceń Szczekociny 1794Wszystkie recenzjePytania i odpowiedzi

Masz wątpliwości lub pytanie co do gry?

Zapytaj naszej społeczności.

Zadaj pytanie