Yellow7 - recenzje

Super gra ekonomiczna. Bardzo podoba mi się mechanizm licytacji który pozwala na interakcję pomiędzy graczami. Gra dosyć równa trzeba naprawdę dobrze kombinować żeby być na pierwszysm miejsc, bardzo często różnice są niewielkie i wszystko rozstrzyga się podczas ostatnich ruchów.

Fajny rodzimy akcent to dodatkowa plansza z mapą Polski. Dla mnie klasyk.

Co do samego wykonania gry to jest wystarczające, może poza walutą używaną w grze mogłaby być na troszke lepszym papierze.


Jest to przyjemna i emocjonująca gra imprezowa. Banalna do wytłumaczenia. Gracze z większą zręcznością mają o wiele łatwiej. Liczy się również opanowanie. Jedna rozgrywka trwa od 1-25 minut. Polecam


Od czego zacząć ? Ciężko się zdecydować, tak samo będzie podczas gry, mnóstwo decyzji, wyborów chciałoby się zrobić wszystko, bo każda ze spraw jest ważna i nie cierpiąca zwłoki ale od początku wiadomo, że nie na wszystko wystarczy czasu. To nie jest gra gdzie siedzimy w foteliku i wybieramy sobie co dzisiaj zbudujemy albo jakie surowce zbierzemy, ta gra jest próbą przetrwania i wygrania z żywiołami oraz naturą, która tutaj nie będzie naszym przyjacielem. Wszystko co jest na tej wyspie będzie się starało nas zabić i jeżeli zaczniemy popełniać błedy to zostanie to wykorzystane dość szybko przeciwko nam.

Gra jest grą kooperacyjną więc nie ma co grać bohatera i próbować wszystko zrobić na własną rękę bo tutaj trzeba się dogadać i próbować wspólnie rozwiązać problem, tylko jeżeli wszyscy gracze dotrwają do końca i spełnią warunki scenariusza gra jest wygrana.

Nie dajcie się zwieść że wszystko idzie gładko bo zawsze nadejdzie moment w którym zacznie się zła passa a napewno się zacznie ( jeżeli coś takiego nie następuje przejżyjcie zasady bo pewnie pomijacie jakiś jeden z podstawowych mechanizmów, reguł) ja podczas pierwsze gry wygrałem z moją grupą okazało się że nie do końca zgłębiliśmy zasady i kilka dość istotnych nam umknęło.

Gra jest genialna, mnóstwo opcji, duża regrywalność, za każdym razem można zmodyfikować troszeczkę karty startowe, dodatki w postaci nowych scenariuszy. Jeżeli jesteś tylko fanem gier kooperacyjnych to jest dla ciebie MUST HAVE. Nie da się przejść obojętnie obok tego tytułu.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Rewelacyjna gra. Bardzo prosta i łatwa do przyswojenia w zasadach, ale dająca jednocześnie dużo możliwości i przyjemności z gry. To że zasady są proste nie oznacza że jest mało możliwości i strategi do poznania.

Polecam dodatki które czasami kompletnie zmieniają rozgrywkę, niektóre wprowadzają negatywną interakcję która nie każdemu może się spodobać.


Zdecydowanie gra godna polecenia. Świetna dla całej rodziny, chociaż osobiście wolę tą z mapą Europy dla mnie rozgrywka bardziej interesująca, poprzez tunele.

Jeżeli rozważasz wariant bardziej familijny to zdecydowanie USA, żeby dzieciaków nie stresować :)


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Mnie ta gra całkowicie rozczarowała.

W połowie rozgrywki byłem już znudzony, w drugiej połowie punkty liczył za mnie kolega siedzący obok i sprawdzał w której kolejce mam przewagę bo mnie gra już kompletnie nie interesowała.

Fakt jest prosta, łatwo przyswoić sobie zasady ale jak dla mnie to jest ona zbyt prosta i nudna.

Dużo lepszym tytułem jest kolejka w którą też grałem i przynajmniej występuje element przepychania się oczekiwania na towary. Tutaj wszystko jest jasne od początku, a w czasach PRL właśnie tak było nie było co wpadnie do sklepu ile tego będzie itd.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Genialna gra co tu więcej mówić.

Idealna dla każdego, w 5 minut tłumaczysz zasady i można grać. Nie nudzi się nie wymaga też mega skupienia więc idealna na wieczór gdzie zamiast gapić się w TV można porozmawiać, pośmiać się i przy okazji zagrać ze znajomymi.

Moim zdaniem Europa to jedna z lepszych odsłon tej serii, jak nie najlepsza.


Podstawka bardzo mi się podobała, dodatek także nie rozczarował. Wprowadza odrobinę więcej interakcji pomiędzy graczami ale nie ma tutaj negatywnej interakcji która zmieniłaby zupełnie oblicze tej gry.

Pod względem objętości dodatku no to nie jest on jakoś wyjątkowo obszerny. Miejmy nadzieję że pojawią się następne, które pozwolą w jeszcze większym stopniu cieszyć się tą przyjemną i ciekawą grą.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Moim zdaniem bardzo dobra gra. Szczególnie dla osób chcących zacząć przygodę z grami planszowymi a w szczególności grami typu Board deck. Dla osób grających w poważniejsze i bardziej rozbudowane tytuły może być troszkę zbyt prosta. Chociaż ja grywam regularnie w Race for the galaxy i nie czułem się jakoś pokrzywdzony i znudzony grą.

Świetnie wykonane karty, grafiki są wręcz genialne, to nie jest jakiś jeden powielony wzór gdzie tylko nieliczne elementy na kartach się różnią. Każda karta jest dopieszczona w szczegółach.

Pierwszy raz zagrałem w grę podczas spodkania planszówkowego, zasady wytłumaczono mi w 10 minut po czym bez większych problemów byłem w stanie zagrać w grę z całkiem niezłym wynikiem (drugie miejsce)

Jedyna rzecz którą bym osobiście zmienił w tej grze to wykorzystał obie strony kart na których są cywilizacje ( rasy) obydwie strony wyglądają tak samo pod względem właściwości ( różni się tylko postać gracza na jednej stronie jest kobieta na drugiej mężczyzna) autor mogł pokusić się o lekką modyfikację właściwości/zdolności danej rasy dałoby to jeszcze więcej wspaniałej zabawy.

Grę oceniam jako 9/10


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Gra rewelacyjna. Pięknie wykonana. Otrzymałem ją w prezencie i to był bardzo trafiony prezent :)


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

To pierwsza gra jaką zakupiłem i powiem szczerze iż nie żałuję. Gra się w nią bardzo fajnie, zasady nie sa zbyt skomplikowane, fakt na początku można być lekko zdezorientowanym. Po pewnym czasie łatwiej znaleźć sposób na wygraną, ale to pewnie każda gra tak ma.

Świetnie wykonana, bardzo chętnie do niej wracam nawet pomimo iż juz kilka innych tytułów zagościło na mojej półce. Polecam.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność: