Drachu

Pionier

Obserwowani

1 użytkownik

Obserwujący

6 użytkowników

Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Jak dla mnie ideał :)

Stosunek zabawy do ceny jest nadzwyczaj korzystny.
Gra jest szybka, łatwa i przyjemna. Typowy przerywnik/imprezówka. Na dwóch graczy bardziej losowa, przy większej ilości już trochę (ale nie jakoś strasznie dużo) pomyśleć można.
Dobry zakup.


Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

W porządku, bez rewelacji

Bez szału.
Wykonane są... no jak przeciętne kostki. Zupełnie standardowo rzekłbym.
Ból jest jednak taki, że do bezstresowej gry to jeden zestaw nie starcza. Dwa już prędzej (chociaż i wtedy przydałoby się więcej czerwonych k12).
Niby można zastosować zwykłe kostki i sprawdzać w tabelce, ale wierzcie mi - to rozwiązanie na dłuższą metę jest bardzo niewygodne. Czasem, od biedy, przy pojedynczej kostce - zgoda. Ale nie na stałe.


Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Jak dla mnie ideał :)

Jest dobrze.
Piękny, opasły (teraz chyba mówi się puszysty) podręcznik. W pierwszej chwili obezwładniający swym rozmiarem - hej, przez ostatnie lata odzwyczaiłem się od mega obszernych mechanik, ale na szczęście nie ma problemu - rdzeń gry jest dość prosty, a mechanika dość intuicyjna. To wszystko sprawia, że nie ma jakiegoś strasznego zakuwania - dwa czytania i można prowadzić.

Tematem gry jest bycie Hanem Solo i Czułym (pewnie dlatego są na okładce) - gra opowiada o życiu i działaniach przeróżnych postaci półświatka galaktyki - bez babrania się w wielką politykę i wojnę domową. Czyli nie cały wielki świat SW, a tylko jeden jego aspekt. Mądre Fantasy Flight ma już doświadczenie w takim podejściu do zagadnienia (vide gry z uniwersum 40k).

Zasady są fajne - mechanika raczej wspierająca dynamikę i plastycznie opisane, bajeranckie akcje, a w mniejszym stopniu taktyczne kombinowanie i żyłowanie zasad (nie żebym miał coś przeciwko żyłowaniu zasad i taktyce). Ogólnie jestem na tak. Główną zaletą jest to, że wykonanie testu to nie tylko kwestia zerojedynkowego ustalenia sukcesu i porażki, ale i wielu okoliczności towarzyszących (np. trafiłeś wroga, ale po tej serii przegrzał ci się blaster).

Świat jest opisany w fajny sposób - bez lania wody, ale to co istotne się w nim znalazło.
Jest też trochę adwersarzy, statków kosmicznych, sprzętu - no standard.
Na koniec mamy przygódkę - nie jakąś mega zakręconą, ale przyjemną.
Ogólnie jestem na tak, ba nawet mocno na tak.

Uderzyła mnie jednak jedna rzecz. Przy tym ogromie gry paru rzeczy mi brakuje:
- Jestem umiarkowanym maniakiem Star Wars - oglądałem filmy, znam stare RPGi Star Wars, reszty (książek, komiksów itd.) nie znam. Problemem dla mnie było to, że czytając "bestiariusz" czy przygodę non toper pojawiali mi się przedstawiciele kosmicznych ras, których nie było w podręczniku. Musiałem więc równolegle na Star Wars Wiki sprawdzać informacje odnoście różnych gwiezdnych ras, żeby wiedzieć co czytam.
- Nie ma statsów niszczycieli Imperium. Jak mam uciekać przed niszczycielami Imperium, jeżeli nie mam ich statsów? No wiecie, choćby klasa Victory by się przydała. Bo bez X-wingów to spoko, jakoś się obędę.
- Nie ma wielu statsów istot innych niż humanoidalne. Choćby kilka jako przykłady by się przydało.
Żeby można było samemu rozpisać np. 800-metrowego gwiezdnego ślimaka. Wiecie - ważnym elementem gry jest eksploracja nowych światów, zamieszkałych przez fikuśne potwory, a nie wiem jak takie potwory rozpisywać. W podręczniku jest chyba tylko rancor (taki jak w piwnicy u Jabby).

Ale to tylko drobiazgi. Gra to duży pozytyw. Polecam.


Kurcze, dziwna gra.
Z jednej strony dużo pomysłów wartych uwagi i dużo fajnych rozwiązań. Z drugiej strony jednak Wick ignoruje niektóre problemy tłumacząc, że pewnie do nich nie dojdzie, bo gra się z kumplami i ogólnie to wszyscy jesteśmy już dorośli, prawda?.
Dla mnie to gra, której trzeba się uczyć - samej gry, wspólnego konstruowania sesji, przenoszenia ciężaru narracji na graczy i tak dalej. I częste są pytanie - co ja tak naprawde mogę, gdzie są granice moich (gracza, nie postaci) możliwości, czy mogę jako gracz zrobić jeszcze to i to, czy to już za dużo.
Aha - wydanie jest fajne. Minimalistyczne i bardzo eleganckie.


Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Dobry, solidny produkt

Dobra. Kupiłem, bo była promocja - jakoś przesadnie fanem d20 nie jestem, lubię pograć na d20, jednak prowadzić d20 nie lubię (samo rozpisywanie wysokopoziomowych NPCów zadaje mi ból).

Kupiłem Midnight z zamiarem przerobienia go na Savage Worlds :) Dlatego o warstwie mechanicznej nie piszę, nie testowałem i nie przetestuję.

Ale setting jest fajny. Ogólnie szkoda, że gra zaliczyła wydawniczą wtopę, bo nie zasłużyła na nią ni trochę. Setting jest dopracowany, daje sporo pomysłów, może nie wgniata, ale to kawał solidnej roboty. Że nie wywołuje efektu "wow"? Nie każda gra musi (ba, nie czułem tego efektu od ładnych paru lat, a gra mi się miło w nowe gry).


Ashgan

Liczba recenzji: 140

Lorienjo

Liczba recenzji: 5

Metallum

Liczba recenzji: 5

Red5

Liczba recenzji: 18

Vukodlak

Liczba recenzji: 86

NLoriel

Liczba recenzji: 137

Staszek Czachórski

Liczba recenzji: 11