Michał

Obserwowani

0 użytkowników

Obserwujący

3 użytkowników

Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Dobry, solidny produkt

Świetny dodatek. Poruszanie się między planszą główną a Systemem Sol nie sprawia problemów, podobnie jak zdobywanie Przynależności (można je dostać nawet wykonując nowe misje poza Systemem Sol). Obawiałem się trochę czegoś w rodzaju dodatków do Magii i Miecza, gdzie po wejściu każdy kręcił się tam i z powrotem.Ale obszary na nowej planszy są na tyle nieduże, że można ją bardzo szybko obejść i skorzystać z bonusów dawanych przez pole Senatu. Z uzyskaniem bonusów oferowanych przez Tron Imperatora jest trudniej, ale też są one większe.
Nowe postacie są świetnie pomyślane i zbalansowane, nowe karty Zagrożenia, Misji i Spaczenia zdecydowanie urozmaicają rozgrywkę.
Niestety, jest się też do czego przyczepić:
- scenariusz "Czarna Krucjata" jest potwornie trudny, przeznaczony chyba dla masochistów;
- tłumacz mógł się trochę bardziej postarać, m.in. przy tytułach niektórych kart. Co gorsza, pola "Titanolith" i "Wrota Wieczności" i jedna z kart Zagrożenia nakazują wykonanie testu najniższej/najwyższej startowej WARTOŚCI atrybutu, podczas gdy w oryginale chodzi o test ATRYBUTU o najniższej/najwyższej wartości startowej (tj. wybieramy atrybut według wartości startowej, ale testujemy jego obecną wartość!)


Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Dobry, solidny produkt

Moim skromnym zdaniem - ŚWIETNY dodatek. Wręcz obowiązkowy dla miłośników Relica.
Obecność Nemezis na planszy mocno zwiększa dynamikę gry; to już nie jest luźne łażenie po planszy na zasadzie "kto pierwszy wbije ostatni level i spróbuje wejść do środka". Przy tym każda z nich działa inaczej, zmieniając rozgrywkę na swój własny sposób. Z drugiej strony, karty Apostatów dają nowe (często dość potężne) bonusy postaciom, a talia Imperium zawiera sporo niemiłych niespodzianek dla Nemezis, więc szanse są raczej wyrównane.
Nowe postacie i scenariusze również wnoszą sporo nowości i również przedłużają żywotność gry. No i mamy możliwość grania w 6 osób, zarówno z Nemezis, jak i bez nich.

Niestety, dwie rzeczy nie pozwalają mi postawić 5-ki:
1) Cena. Choć uczciwie przyznam, że 6 dodatkowych figurek i ogromny fun ze zmodyfikowanej rozgrywki są w stanie ją mniej lub bardziej usprawiedliwić.
2) Tłumaczenie. O ile instrukcja jest dużo bardziej przejrzysta i zrozumiała niż w podstawce (tam nawet angielski oryginał był dość ciężkostrawny), to tłumaczenie pewnych nazw lub sformułowań po prostu kłuje po oczach ("Moarn Sercoskrzep"??? Naprawdę?). Zdaję sobie sprawę, że przekład angielskich fantasy-neologizmów nie jest łatwą sprawą, ale chyba można było postarać się nieco lepiej.


Mimo powyższych uwag, polecam ten dodatek całym sercem. Dostawa z Rebela oczywiście na + (listonosz pojawił się dokładnie wtedy, gdy byłem u siebie w krótkiej przerwie między pracą i zajęciami - jak wy to zrobiliście O_O ???)


O ile Magia i Miecz przejadła mi się już dawno temu, o tyle w Relica gram całkiem często, z dużą przyjemnością. Losowość jest bardzo duża, ale częściowo kontrolowana dzięki dużej ilości kart i zdolności wpływających na ruch i wyniki rzutów kostkami. Brak bezpośredniej konfrontacji między graczami niektórych razi, ale ma dobre uzasadnienie - przy dużych różnicach w tempie rozwoju postaci gra bardzo szybko stałaby się niezbalansowana. Poza tym, niektóre efekty Kart Mocy, Misji i Kart Zagrożenia, oraz część zdolności postaci pozwalają całkiem efektywnie utrudnić życie innym graczom.
Co więcej, zapowiadany dodatek "Nemesis" wprowadza DUŻE zmiany, które na pewno uatrakcyjnią rozgrywkę - m.in. możliwość gry wrogami Imperium, starającymi się przeszkodzić innym w osiągnięciu zwycięstwa i zrealizować własne cele, oraz pewną możliwość bezpośrednich starć między graczami!


Danio1118

Liczba recenzji: 0

Drirr

Liczba recenzji: 8

MartiusR

Liczba recenzji: 0