Zbyszek

Obserwowani

0 użytkowników

Obserwujący

0 użytkowników

Jak dla mnie ideał :)

Świetna gra. Oferuje dużo możliwości działania pomimo faktu, że mamy właściwie tylko jeden stos kart. W dodatku na pierwszy rzut oka nie różnią się one znacznie od siebie. Dopiero po chwili możemy zauważyć, że każda z kart jest jednocześnie budynkiem, surowcem i rolą którą możemy wykonać. Stwarza to ogrom możliwości i kilka ciekawych taktyk prowadzących do zwycięstwa.

Problemem może być wyjaśnianie zasad towarzystwu, któremu nie chciało się przeczytać instrukcji. Z początku zasady nie są jasne i nie bardzo wiadomo jak używanie konkretnych ról wpływa na nasze posunięcia. Bardzo ciekawym mechanizmem jest narzucanie swojej roli innym graczom, trzeba być elastycznym i szybko reagować na sytuację.

Aby nauka gry przebiegała sprawnie radzę zacząć od okrojonych zasad by poczuć rytm "Na chwałę...". Na początek polecam grać w otwarte karty bez funkcji budynków i senatorów za to z pełną talią. Zmniejszanie liczb kart w talii zasugerowane w instrukcji sprawia że gra się szybko kończy i nie ma czasu na pełne wyczucie gry. Po takiej wstępnej rozgrywce wprowadziliśmy już większość zasad i każdy bez pomocy innych kojarzył co chce robić. Myślę, że po 4-5 rozgrywkach będzie już walka na śmierć i życie ;). Gorąco z całego serca polecam. Genialna pozycja.


W porządku, bez rewelacji

Koszulki dość cienkie i niezbyt sztywne co ma też swoje zalety (nie zajmują tyle miejsca). Kupione do dużych kart z "Kolejki" i "Ogonka" skutecznie chronią karty i przedłużają żywotność gry. Mogłyby być jeszcze nieco tańsze ale jak za 100 koszulek cena nie jest specjalnie przerażająca. Bez szaleństw ale w tym rozmiarze jest to dobry produkt.


Dobry, solidny produkt

Mocne wytrzymałe koszulki. Świetnie dopasowane. Zakupione do kart z "Kolejki" i "Ogonka". Spełniają swoją rolę doskonale, nie trzeba się już martwić o granie na imprezach. Wszelkie zabrudzenia od chipsów czy ciastek są łatwo usuwalne i nie niszczą kart.
Jedyną wadą jest cena i fakt, że jest ich tylko 50 sztuk w opakowaniu. Lepiej zawczasu skalkulować ile będzie potrzebne żeby nie płacić dwa razy za przesyłkę. Polecam.


Raczej słaby

Dodatek jest kiepski. To właściwie jedyne co przychodzi mi do głowy gdy o nim myślę. Umożliwia grę w 6 osób, czyli zawiera 5 meepli w kolorze białym oraz karty przepychanek kolejkowych dla kolejnego gracza. Dostajemy także po jednej nowej karcie przepychanek dla każdego gracza. Niezbyt oryginalnej swoją drogą. Oprócz tego karty trybuny ludu, które zmieniają sytuację na planszy oraz karty wódki które posłużą nam jako rodzaj "surowca". Idea sklepu monopolowego jest fajna ale nie otrzymujemy żadnej dodatkowej planszy z jego wizerunkiem. Do tego po dwa towary każdego rodzaju i karty dostawy. Elementy które wymieniłem urozmaicają trochę rozgrywkę i są same w sobie całkiem fajne. Problem z wykonaniem. Po pierwsze kolorystyka jest inna niż w podstawce co psuje zabawę. Po drugie opakowanie to papierowa koperta. Nic do niej nie mam, prawdę mówiąc przywitałem to rozwiązanie z ulgą. Kolejne opakowanie pełne powietrza na półce nie jest mi do niczego potrzebne a w podstawce jest jeszcze sporo miejsca. Jednak żądanie pełnoprawnej ceny za kilka kart i kawałków drewna każe się zastanowić czy celem IPNu nadal była edukacja czy wyciąganie kasy. Puste karty do uzupełnienia to jakiś skandal. Zrozumiałbym 1-2 karty każdego rodzaju ale nie 20. Zdecydowanie odradzam.


Jak dla mnie ideał :)

Uważam, że to najlepsza gra w jaką można zagrać z rodzicami/dziadkami, którzy nie mieli wiele do czynienia z grami planszowymi. Zasady są bardzo proste a rozgrywka strasznie losowa. Planowanie strategii nie ma wielkiego sensu - zagranie pojedynczej karty potrafi diametralnie zmienić sytuację na planszy.

Dużym plusem jest strona graficzna gry. Grafiki są ładne a całość utrzymana w kolorystyce i stylistyce rodem z PRLu.

Wielka szkoda, że gra jest tak trudno dostępna. Myślę, że ze względu na swój charakter ma duże walory edukacyjne. W naszej rodzinie rozgrywka zawsze była okazją do wspomnień i bezbolesnej nauki historii. Polecam.