Kostuch - recenzje

Jak dla mnie ideał :)

Super dodatek z dodatku tych, co dodają trochę świeżości do gry poprzez dodanie jednego/dwóch mechanizmów (osobiście, nie lubię dodatków, które mocno zmieniają grę). Mamy kilka modułów planszy, kilka kart planów (każda karta sprawia, że dzieje się coś konkretnego przy wyciąganiu czarnych kosteczek przy atakach bosa) i nowe karty. Polecam dal tych, którzy chcą lekko urozmaicić sobie grę.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Jak dla mnie ideał :)

Dopiero w czerwcu 2022 zagrałam w Brzdęk w Kosmosie i muszę powiedzieć, że było to dla mnie duże zaskoczenie. Gra bardzo przypadła mi do gustu! Najczęściej gram z mężem i mogę powiedzieć, że fajnie działa na 2 osoby, ale na 3 lub 4 jest na pewno ciekawsza, bo jest więcej interakcji. Wcześniej grałam w poprzednią wersję, ale nie podobała mi się tak bardzo.
W kosmicznej wersji doceniam: różnorodność umiejętności na kartach, różne smaczki i nawiązania do popkultury na kartach, modularną planszę, a przede wszystkim to, że jest wiele sposobów na zwycięstwo. Kiedy to piszę zagraliśmy już z dodatkiem Apokalipsa, i gra jeszcze bardziej zyskała. Oczywiście losowość jest i trzeba się z tym liczyć. Mi ogromną frajdę sprawia budowanie mojej tali, aby osiągnąć jak najlepszą synergię pomiędzy kartami.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Jak dla mnie ideał :)

Zacznę od wykonania, bo to dość kontrowersyjna kwestia. Rzeczywiście żetony są takie sobie, ale dają radę. Karty trzeba zakoszulkować, aby długo nam służyły. Pomimo tych wad, gra jest dla mnie świetna. Granie w nią sprawia mi dużo frajdy - szukanie najlepszych połączeń pomiędzy kartami, tak by dostarczyły jak najlepsze korzyści jest bardzo satysfakcjonujące. Super sprawą jest to, że w polskiej wersji jest kilka dodatkowych tali. Pomimo, że gra nie oferuje niczego odkrywczego, to w jaki sposób połączono znane mechaniki jest niezwykle trafne i świetnie do działa, dlatego też tak wysoko oceniam tą grę.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Moja ocena: 5
Patrząc na kategorie gier euro, jest to świetna pozycja, godna polecenia. Gra zdecydowanie dla zaawansowanych graczy. Same zasady nie są może jakoś wybitnie skomplikowane, ale ilość powiązań pomiędzy akcjami, co jak na co wpływa jest naprawdę spora. Uważam, ze połączenie mechaniki z aplikacją oraz ubrania tego w taki temat i oprawę graficzną okazało się wielkim sukcesem. Wszystko ładnie się spina. Minusem jest na pewno czas rozgrywki, szczególnie na więcej niż 2 graczy, Jest to, oczywiście, coś z czym trzeba się liczyć przy tego typie gier. Trzeba być świadomym, że nie jest to gra dla dzieci czy niedoświadczonych graczy, bo może przytłoczyć.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Moja ocena: 5
Wspaniała gra pod każdym względem! Wielka szkoda, że nie będzie drukowana. Ci co nie zdążyli zakupić niech żałują (tak twierdzi mój mąż). :) ;)


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Moja ocena: 3+
Początkowo miałam bardzo dobrą opinię o tej grze, ale teraz patrzę na nią bardziej krytycznie. Cały czas jest to dość solidne euro choć czasami kości doprowadzają do frustracji. Kiepski rzut może naprawdę pokrzyżować Ci plany i nie jestem pewna czy mechanizm kompensacyjny przewidziany w grze mityguje to. Poza tym, wydaje mi się, że niektórzy podróżnicy są mocniejsi, szczególnie ten, który nie płaci za akcje. Na plus zaliczam mechanizm kontraktów.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Moja ocena: 4
Całkiem ciekawe i sprytne podana wariacja na temat układania domina. Mamy tutaj dodatkowo mechanikę budowania budynków, które dodają nam rycerzy i wieże, które z kolei pomagają nam zdobywać punkty, pieniądze i zachęcają królową do odwiedzenia naszego dominium. Póki co, zagrałam jedynie w dwie osoby i gra chodzi całkiem dobrze. Myślę, że na 3-4 graczy jest bardziej interesująca, gdyż wybór kafli jest bardziej ograniczony. Nie mam porównania z Kingdomino, bo nie grałam w to. Z tego co wiem, Queendomino jest bardziej rozbudowane.


Moja ocena: 4
Daję grze solidną czwórkę. Zacznę od tego, co mi się nie spodobało w grze. Grając w 5 osób trochę mi się dłużyła, aczkolwiek wszyscy graliśmy w to wtedy pierwszy raz, więc to na pewni wpłynęło na płynność gry. Ogólnie grało się przyjemnie i z chęcią zagram w nią jeśli będzie okazja. Jest to ciekawa gra, na pewno ma fajny klimacik, choć nie należący do moich ulubionych.


Moja ocena: 4+
Dobra, solidna gra. Ciekawy mechanizm zagrywania bonusowych kart - troszkę minęło zanim zaskoczyłam o co dokładnie chodzi i jak robić kombosy. Gra daje dużo fajnych możliwości. Wykonanie jest fenomenalne (może oprócz drzewa o którym słyszałam różne opinie). Grafika jest przepiękna choć zwodnicza, bo sugeruje, że jest to gra dla dzieci, a w mojej opinii tak nie jest. Gra jest dość skomplikowana i istnieje bardzo dużo połączeń między kartami, co nie jest takie proste jak może się wydawać.Z pewnością z chęcią zagram w Everdell jeśli ktoś zaproponuje.


Moja ocena: 4
Solidny dodatek. Szwajcaria jest fajna na mniejszą ilość graczy (2-3), a Indie na większą (min.4). Obie plansze potrafią są dość ciasne i gra może dostarczyć niezłych emocji.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Sami Jawa scavengerzy są okay ale to co jest najlepsze w tym zestawie to dodatek do IG-88, który robi z niego ultra-wymiatacza :)


Bardzo podoba mi się ulepszanie statków. Bardzo fajna jest tez ekonomia - trzeba umiejętnie zarządzać zdobytymi planetami. Gra promuje walkę i kto zacznie się szybciej bić ten ma większe szanse na zwycięstwo.
Minusem jest duża losowość przy eksploracji i czasem przy walce.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Absolutnie świetna gra! Klasyk klasyków! Co bardzo doceniam w tej grze to to, że potrafi zachęcić do grania ludzi, którzy nigdy nie grali w planszówki. Z mężem lubimy tę grę tak bardzo, że ostatnio kupiliśmy wersję dla dwóch osób. Czekamy na przesyłkę teraz. :)


Moja ocena: 4
Jest to solidny dodatek dla osób, którym ograła się podstawka i szukają urozmaicenia. Moim zdaniem nie jest konieczny. Mi wystarcza sama podstawka, bo uważam że jest super!


Moja ocena: 4
Jest to solidny dodatek dla osób, którym ograła się podstawka i szukają urozmaicenia. Moim zdaniem nie jest konieczny. Mi wystarcza sama podstawka, bo uważam że jest super!


Moja ocena: 5
Super gra! mam za sobą sporo partii, zarówno w samą podstawkę, jak i z dodatkiem (ten co dodaje fioletowe ludziki) i powiem szczerze, że uważam ze sama podstawka jest wystarczająca dla mnie.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Moja ocena: 3
Gra jest okay, ale bez rewelacji jeśli chodzi o mechanikę. Duży plus za zabawne ilustracje i koty :)


Moja ocena: 5
Nie wiem czy można to nazwać grą, tak naprawdę. Widzę to raczej jako pewne ćwiczenie (może nawet metodę rehabilitacyjną w pewnych przypadkach) pod przykrywką gry. Otóż, mamy tutaj różne pytanie, począwszy od bardzo prostych po dość trudne, na przykład na temat twoich marzeń, rzeczy, których nie lubisz, które sprawiają ci przykrość lub trudność. Uważam, że ta 'gra' sprzyja zacieśnianiu więzów rodzinnych i pomaga w lepszym poznaniu członków swojej rodziny. Jednak jest pewien warunek - uważam, że trzeba podejść do tej gry na spokojnie, bez komentowania odpowiedzi w głupawy sposób. Grając w to miałam wrażenie, że pytania są tak naprawdę pewną pomocą, punktem startowym, który umożliwia otwarcie się, i jeśli rodzic potrafi to wykorzystać, to może dowiedzieć się czegoś ciekawego o swoim dziecku :)


Moja ocena: 5
Cóż mogę powiedzieć..To jest KLASYKA :)


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Moja ocena: 5
Co tutaj dużo mówić - po prostu świetna familijna gra :)


Losowość:
Interakcja:
Złożoność: