Jenny

Obserwowani

14 użytkowników

Zobacz wszystkich
Obserwujący

15 użytkowników

Zobacz wszystkich

Najwyraźniej jest to gra, wobec której niewiele osób przechodzi obojętnie. Jedni się zachwycają inni nienawidzą. Podejrzewam, że do tej pierwszej grupy należą karciarze, do drugiej Ci, co kochają eurosuchary. Ja ją lubię.

+ Niski prób wejścia / proste zasady
+ Ciekawa mechanika - nie chodzi o to, by zebrać jak najwięcej lew, lecz żeby zadać przeciwnikowi odpowiednio dużo obrażeń (do czego zmierzamy zabierając lewy, ale trzeba to robić z głową).
+ dość krótka gra
+ niesymetryczna a przez to ciekawa
+ całkiem nieźle zbalansowana.
+ regrywalna

- mocno losowa
- mało klimatu


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Fajna gra, w której można coś pokombinować, rozwijać się, pobudować sobie silniczki albo postawić na siłę militarną i agresję. Niestety nie zgodzę się ze sklepowym opisem - język angielski JEST istotny - co zresztą widać na zdjęciach. Jest potrzebna jego znajomość, bo na kartach opisane są efekty, które się wykonuje. Oczywiście da się grać jeśli tylko jedna osoba zna angielski i karty tłumaczy na bieżąco, ale jest to trochę upierdliwe.


Dla mnie Achaja jest strzałem w dziesiątkę. Z morzem negatywnej interakcji, mnóstwem możliwości (nie rzadko owocującym paraliżem decyzyjnym), wieloma ciekawymi rozwiązaniami jeśli chodzi o mechanikę - a jednocześnie prostotą zasad. Właściwie najtrudniejszy w tym jest setup i faza przygotowań (ale to zwykle robi jedna osoba, ta co najlepiej zna grę) oraz poznanie kart intryg i postaci (to już niestety każdy musi się nad tymi kartami pochylić). Same zasady naprawdę nie są trudne i jeśli zaakceptuje się fakt, że trzeba dać ludziom przestrzeń na ogarnięcie kart, to Achaja daję furę dobrej zabawy


Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Jak dla mnie ideał :)

Jestem nią oczarowana. Nie jest skomplikowana, ale nie jest też banalna. Jest tylko jeden problem - jest trochę zależna językowo, więc albo trzeba uczciwie przerobić efekty wszystkich kart (bo nie da się w trakcie gry pytać współgracza o tłumaczenie) albo grać z osobami, które ten języki kumają. Poza tym miodzio. Negatywna interakcja, zróżnicowanie postaci, sporo decyzyjności, losowość niestety jest również (dociąg kart) - ale z reguły da się podpasować strategię pod karty. Jest to jeden z moich ulubionych tytułów


Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt

Bardzo klimatyczna gra oddająca wiernie serial. Wspaniałe ilustracje, choć nie przedstawiają stricte aktorów to kojarzą się z postaciami z filmu w sposób niemal doskonały. Dobrze działająca mechanika typu point to point movement & pick-up and deliver.

Nie jest to gra bardzo skomplikowana, ale też nie są to Pędzące żółwie. Na pewno mniej obeznanym graczom przyda się treningowa rozgrywka zanim zaczną grać na serio.

Z wad - bogactwo ilustracje niestety powoduje że trochę trudno się zorientować gdzie co leży na planszy i to jeszcze bardziej wydłuża i tak dosć długą fazę uzupełniania na koniec rundy.

Jest w niej trochę losowości (wbrew pozorom nie bolą najbardziej rzuty kostką - największy pech/fart wiąże się z losowaniem głównych pasażerów - na planszy jednocześnie może znaleźć się kilka osób dających dużo karniaków a przy tym łatwo się irytujących jak np. personalny Łukasik jak i kilka płotek jak Marian Koniuszko (bodajrze tylko 1 pkt i wysoki próg irytacji) - to powoduje, że gra staje się albo dość trudna albo zbyt łatwa. Z drugiej strony - nie jest to wymierzone w konkretnego gracza, więc po prostu za każdym razem otrzymujemy inną grę => regrywalność jest olbrzymia.

Must have dla fanów serialu. Pozostali - w zależności od preferencji - jeśli nie lubisz grzebania się w dużej ilości elementów i cenisz prostotę to może Ci nie podpasować, jeśli lubisz jak gra jest wypasiona to wręcz przeciwnie. Dla miłośników eurosucharów - niekoniecznie, dla ludzi ceniących klimat w grze - jak najbardziej.


Wojciech

Liczba recenzji: 0

Karol

Liczba recenzji: 5

loganoid

Liczba recenzji: 4

Maciej

Liczba recenzji: 6

Nikop

Liczba recenzji: 47

Telvas

Liczba recenzji: 27

Cichy-Blog.pl

Liczba recenzji: 9

Wojciech

Liczba recenzji: 27

CorvusAter

Liczba recenzji: 9

Kamil

Liczba recenzji: 25

Sting667

Liczba recenzji: 134

Piotr

Liczba recenzji: 26

Piotr

Liczba recenzji: 32

Piotr

Liczba recenzji: 9

Medium007

Liczba recenzji: 0

Radosław Michalak

Liczba recenzji: 385

Katsu

Liczba recenzji: 11

Krzysztof

Liczba recenzji: 0

Nayia

Liczba recenzji: 149

Invader

Liczba recenzji: 124

Wojciech

Liczba recenzji: 0

Killenjoy

Liczba recenzji: 4

Ninru

Liczba recenzji: 0

Gravediggie

Liczba recenzji: 29

Dorota

Liczba recenzji: 265

Bienko

Liczba recenzji: 158

Jerza

Liczba recenzji: 1

Hasder

Liczba recenzji: 52

BIENIU84

Liczba recenzji: 31