Okot

Łowca

Obserwowani

10 użytkowników

Zobacz wszystkich
Obserwujący

6 użytkowników

Dostałam grę w ramach Secret Santa i początkowo byłam dość negatywnie nastawiona, ale to nastawienie przeszło mi po pierwszej partii.

Spodziewałam się bezmyślnej karcianki, tymczasem dostałam grę kojarzącą mi się luźno z czymś pomiędzy Dominionem a Cytadelą.

Żeby wygrać trzeba kombinować. Jednocześnie 8 rund i nieskomplikowaność tur sprawiają, że nie mamy do czynienia z wielogodzinnym "mózgotrzepem".

Dla mnie - rewelacja!


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Znajomy oddawał tę grę, bo mu nie przypasowała. Kiedy ją dostałam, zostałam ostrzeżona, że to takie rzucanie kostkami bez większego sensu.

Niby racja, ale nie do końca.

Bardzo długa grywałam w AH i doszłam do wniosku, że jest dość męczący. Potem przyszedł EH, który znacznie naprawił pewne uciążliwości AH i to po niego sięgamy jak chcemy "pełnoprawną" grę Lovecraftowską.

Natomiast Znak jest czymś pomiędzy fillerem a "poważnym" tytułem. Jest fajnie wykonany - super grafiki i teksty. Chociaż w ferworze rozgrywki szybko przestaje się zwracać uwagę na smaczki.

Zasady są proste i łatwo zapamiętywalne już po pierwszej rozgrywce. W AH m.in. męczyło nas to, że po dłuższej przerwie trzeba było od nowa czytać całą długaśną instrukcję a i tak zdarzało się coś poplątać w trakcie - tutaj raczej nie ma na to szans.

Fakt, że większość gry polega na rzucaniu kośćmi (wysoka losowość), ale to nie wszystko. Jednak sporo zależy od decyzji jakie się podejmie. Nie powiedziałabym, że jest gra jest ani za łatwa ani za trudna - wiele zależy od tego, jak ułożą się karty i od decyzji, których zadań się podejmować. Mieliśmy rozgrywkę, w której faktycznie jeden po drugim zdobywaliśmy znaki i poszło szybko i bezproblemowo. Ale mieliśmy też taką, w której bardzo szybko zalała nas fala potworów, nie mieliśmy przedmiotów ani możliwości ich zdobycia i przegraliśmy chyba w 10 minut. Jednak większość partii jest dość zrównoważona.

Trochę smutno, że w prawie wszystkie przedmioty i zaklęcia dają ten sam efekt - z drugiej strony to część upraszczania mechaniki.

Podsumowując nam gra bardzo przypasowała i jest ostatnio najczęściej grana. Z racji prostych zasad, szybkości rozkładania i rozsądnego czasu gry.

Nie mogę się doczekać sprawdzenia, jak się skomplikują sprawy, jak dojdą dodatki, ale to jeszcze za chwilę - jak nam się podstawka ogra ;)


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

@Dominiqa te nieścisłości między pl a eng instrukcją są straszne. Brakuje CAŁYCH ZDAŃ.

Myśmy w ogóle mieli straszny problem z zaczęciem rozgrywki z pl instrukcją.

Dlatego na razie nie zamieszczam oceny, czekam na drugą partię w normalnym tempie, bo z pierwszej po półtorej godzinie przygotowań i czytania, nie byliśmy zadowoleni.

Po grze na spokojnie przeczytałam instrukcję eng i wiele rzeczy stało się prostszych ;)


Dobry, solidny produkt

Kocham Sherlocka i klimat Lovecraftowski, więc jak pierwszy raz usłyszałam o tej gorze pomyślałam "absolutny must have". Potem dostałam, przeczytałam instrukcję i... przez ponad rok leżała niegrana, tak się zniechęciłam.

Wczoraj wreszcie się przemogliśmy i stwierdzam, że gra jest całkiem spoko. Mechanika przypomina mi trochę skrzyżowanie Dominionowej z AnkhMorporkową. Jest dużo tego, co lubię w grach: knucia przy prostych zasadach. Graliśmy tylko we dwoje, więc stosunkowo mało się działo na planszy, ale widzę ogromny potencjał przy grze na większą liczbę graczy.

Zastanawiam się tylko czy instrukcja została tak ciut niezręcznie przetłumaczona, czy napisana w oryginale.

Anyway, na forum BGG można znależć odpowiedzi na różne pytania (w tym odpowiedzi od samego twórcy), więc nasze wątpliwości zostały rozwiane.

Jedyne czego mi brakuje do ideału to więcej lore'u/fluffu w trakcie samej rozgrywki.


Świetna gra, jeśli ekipa akurat nie jest w nastroju na Poważne gry. Easy to learn, hard to master. Mnóstwo śmiechu (my zawsze dodajemy kreatywną narrację ;)).


Andrzejsob

Liczba recenzji: 20

Paweł Suwiński

Liczba recenzji: 8

Reifield/Bogey

Liczba recenzji: 155

Joanna

Liczba recenzji: 2

Przemysław

Liczba recenzji: 24

Przemek

Liczba recenzji: 7

Pessoatukan

Liczba recenzji: 71

Jakub

Liczba recenzji: 71

Asheri

Liczba recenzji: 13

Avril

Liczba recenzji: 108

Misiaty

Liczba recenzji: 30

Przemysław

Liczba recenzji: 24

RachCiach

Liczba recenzji: 57

Reifield/Bogey

Liczba recenzji: 155

Dagna

Liczba recenzji: 80

AcidRock

Liczba recenzji: 50