Pionkolandia

Nocny Marek

Sztum

Obserwowani

1 użytkownik

Obserwujący

5 użytkowników

Świetny gra typu Party Games. Swoją mechaniką przypomina grę Story Cubes, z tym że tutaj dodano rewelacyjnie przemyślany system punktacji. Gra się bardzo przyjemnie, jest dużo zabawy i śmiechu. Przy tej grze można pozwolić sobie na inwencje twórczą. Zdecydowanie polecam zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.


Gra fajnie chodzi tylko na 2 osoby i to wszystko co można dobrego powiedzieć o grze. Brakuje mi dalszych testów nad grą i udoskonalania jej w najmniejszym calu. Kiedy rozmawiałem z Konradem na kilka miesięcy przed wydaniem okazało się, że było już za późno i nic nie można było zmieniać w mechanice, grafikach. A szkoda bo gra nie była gotowa na wydanie, była nie do testowana. Mogę tylko współczuć Konradowi i G3, że za szybko wypościli tytuł na rynek. Podsumowując jej rok na rynku powiem, że nie jest dobrze ze sprzedażą, że nie jest to tytuł ani dla rodziny a dla "Gracze". Tych ostatnich zwyczajnie rozczarował.


Czekaliśmy ponad miesiąc na poprawienie błędu w wydruku a drukarnia znowu dała ciała. Odwrotnie wydrukowali kafelki!!! Jednym słowem Planszóweczka.pl jako wydawca płaci frycowe, ponosi konsekwencje braku doświadczenia na rynku wydawniczym. Mam nadzieję, że zaprocentuje to na przyszłość.


Idealna 30 minutowa gra w szczególności do chłopców, choć dziewczyny także nie pogardzą tym tytułem. Zarówno wariant 2 osobowy jak i 4 sprawdzają się rewelacyjnie, napięcie rośnie z każdą minutą, ciągle zastanawiamy się czy uda odrobić się starty do lidera, jaką obrać taktykę na kolejne biegi. Gra pięknie wydane, super grafiki. Symbole na kartach czytelne i łatwo rozpoznawalne, już po kilku minutach nie mamy problemów z interpretacją kart.


Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Dobry, solidny produkt

Tzolkin - Wiele opcji a czasu za mało

Chcesz się rozwijać (być najlepszym przywódcą majów) – ale nie możesz. Chcesz zdobyć surowce, ale ciągle Ci ich brakuje. Zagraj w grę Tzolkin. Wkurzenie gwarantowane!!! Jeżeli lubisz jeszcze ostrzejsze naprężenie niż w Agricola (tam też wszystkiego brakuje do rozwoju) prawdopodobnie będzie to tytuł dla Ciebie. Dlaczego tak ostro o tak pięknej grze i nowatorskim worker-placement? Ponieważ mamy wiele rzeczy do zrobienia a za mało czasu i surowców. Jakby ktoś przekombinował. A przecież można byłoby przynajmniej ustawić jakeś poziomy (łatwiejszy, średni, piekielny). Mam wrażenie że gram na poziomie piekielnym jak w Ghost Story. W Tzolkin na końcu gry może wykorzystasz jakieś 30% z tego co do się zdobyć w tej grze. Jest tak dużo sposobów rozwoju że dostajesz oczopląsu a na końcu masz niedosyt ze jeszcze tego nie spróbowałeś a tu koniec gry. A Ty tak pięknie zacząłeś się rozwijać i proponujesz a może by tak jeszcze jedne obrót kołem?. Jeżeli ktoś lubi takie wrażenie to zdecydowanie Tzolkina polecam.
A co o samej grze: Każdy obrót na nowatorskim kole trzeba albo umieścić pracowników na zębach lub je zdjąć. Ponieważ postęp pracowników wokół zębów jest bardziej opłacalny jeżeli zostawimy ich na dłużej przez co tracimy pracownika i gramy mniejszą ilością. Jeżeli chcemy ich wystawić w późniejszym etapie zwyczajnie nas na to nie stać. Wadą jest to, że to kosztuje pieniądze (kukurydza) aby ich wstawić do dalszego etapu na kole. Za wystawienie większej ilości robotników trzeba dodatkowo płacić. Przykład za posłanie 6 roboli dodatkowo płacimy 15 sztuk kukurydzy. Mało to prawdopodobne aby mieć taką ilość i kukurydzy ale i robotników. I tak przez całą grę klepiemy przysłowiową biedę. Poruszamy się do przodu w przysłowiowym tępię żółwia. Gra przypomina mi także trochę Epokę kamienia z tym że tam aż miło jest pograć ponieważ każdy się fajnie rozwija, także jest wiele dróg zwycięstwa. A tu rozwoju brak.
Ogólnie Tzolkin jest nie jest grą skomplikowaną, łatwo zrozumieć wytłumaczyć nowym graczom zasady. Komu bym ją polecił? Zdecydowanie geekom, a odradził jako grę rodzinną, familijną. Niekiedy da się połączyć te grupy i można fajnie pograć. Ale w tym przypadku zdecydowanie nie.
W rankingu dla geeków było by 5, a ogólnie dla wszystkich graczy tak na 3. Dlatego daje średnia 4.


Radosław Michalak

Liczba recenzji: 385

Sławek

Liczba recenzji: 23

Radosław Michalak

Liczba recenzji: 385

Doris

Liczba recenzji: 267

SebaZepp

Liczba recenzji: 125

Jędrek

Liczba recenzji: 29