Hołobold - recenzje

Dobry, solidny produkt

O! To to już jest ładniejszy zestaw niż ten zielony (mój komentarz pod zielonym kostkami dedykowanymi systemowi The One Ring). Robią to samo co inne kości - turlają się i zabijają postaci. Bardzo ładne, cieszą oko, przyjemnie się z nimi gra.

Polecam.


W porządku, bez rewelacji

Kostki przydatne do dedykowanego systemu, ale nie są niezastąpione (można korzystać ze zwykłych zestawów, z pewnymi tylko modyfikacjami na k12). Niemniej przyjemniej jest grać w system używając przeznaczonych dlań akcesoriów. Zieleń jest niezwykle jadowita i dla niektórych zbyt ,,oczoj*bna".

Warto kupić.


Jak dla mnie ideał :)

Dałbym 10, ale zabrakło skali!

System, w którym zakochałem się od pierwszego wejrzenia, a im dłużej jesteśmy razem tym bardziej go kocham. Jest tam tyle Tolkiena w Tolkienie, że przyłapałem kiedyś mój egzemplarz na paleniu fajki i gawędziarstwie, serio!

Podręcznik aż ocieka treścią, jest tam naprawdę wszystko czego potrzebujecie, aby zacząć przygodę w Dzikich Krainach (warto jednak zaopatrzyć się w dodatki bo jestem jeszcze więcej, jeszcze bardziej, naprawdę cała seria, aż kipi od tak zwanego KONTENTU). Dodam, że jest to zintegrowany odpowiednik dwóch poprzednich podręczników (dla graczy i MG), a także ich przedruk ze zmienionym układem treści.

System kładzie naciska na snucie opowieści, a sama mechanika skupia się na trzech płaszczyznach: wędrowaniu, walce i spotkaniach. Ciekawy jest system rozwoju postaci, zarówno mechanicznie, jak i fabularnie. Gra premiuje przygody rozłożone w czasie i odbywające się na przestrzeni lat, a nawet i pokoleń (mechanika dziedziczenia). Dużo ciekawych rozwiązań, które doskonale korespondują z literackim pierwowzorem i klimatem całego settingu.

Jakość naprawdę na najwyższym poziomie. Papier, okładka, ilustracje, cała treść, skład i redakcja - przyjemnie się to czyta, a nawet przegląda.


Dobry, solidny produkt

Sakiewka standardowego rozmiaru, ciekawostka - można do niej włożyć kostki! Ładnie wykonana, nadruk zdaje się solidny (nie ściera się, nie łuszczy). Zamyka się to to wiążąc bądź to na kokardkę, bądź supełek, jak kto chce. Zmieści się tam też sporo zębów i paliczków.


Jak dla mnie ideał :)

Samotna Góra i okolice, szczegółowy opis Ereboru i Dale, róniny na wschód i północ od Mrocznej Puszczy i jeszcze trochę. Podręcznik bardzo ciekawy, pozwala poznać i poczuć klimat krasnoludzkiego Królestwa Pod Górą i władanego przez króla Barda Dale wraz z włościami. Nowe pochodzenia krasnoludzkie (biedniejsze, zgorzkniałe i wojownicze). Dla MGa gratka, szablon tworzenia smoków! Dodatek koresponduje, na poziomie motywów, z kampanią zawartą w podręczniku Darkening of Mirkwood.

Jakość najwyższej próby!


Dobry, solidny produkt

Kostka ma 6 ścianek i na każdej z nich narysowano inną buzię. 6 rożnych stanów emocjonalnych, 6 różnych buź (?). Musisz to mieć jeśli nie wiesz jaki humor ma BN spotkany na szlaku przez Twoich graczy.

Jakość w porządku, turla się bez problemu


Jak dla mnie ideał :)

Podręcznik zawiera kronikę kilkudziesięciu lat tuż po Bitwie Pięciu Armii. Wydarzenia skupiają się wokół Mrocznej Puszczy oraz Doliny Anduiny. Pierwszy raz spotkałem się z tego typu, nienachalną kampanią, którą spokojnie wpleść można między własne, autorskie przygody (przynajmniej w pierwszych latach opowieści). Słodko-gorzki klimat literackiego pierwowzoru został w pełni podtrzymany, wraz z upływem lat mrok, jak sam tytuł wskazuje, gęstnieje nad Dzikimi Krainami. Sam wplatam motywy z tego podręcznika w swoje przygody i jestem zadowolony z inspiracji jakich dostarcza ten podręcznik. Zawiera dodatkowo ciekawą mechanikę posiadłości.

Jakość na najwyższym poziomie (jak z resztą niemal wszystkie produkty z serii The One Ring). Papier, ilustracje, wszystko na najwyższym poziomie, Polecam.

PS. Zazwyczaj byłem sceptyczny wobec gotowych przygód i kampanii, w tym wypadku diametralnie zmieniłem zdanie.


Jak dla mnie ideał :)

Kosmiczne Szczelanie zawsze na propsie! System świetny, sam podręcznik główny wystarczy na wiele, wiele godzin przygód w Odległej Galaktyce. Mechanika prosta, zabawa kośćmi przednia, wiele możliwości zarówno dla graczy i jak i MG. System może stawiać pewne wyzwania przed mniej doświadczonymi MG (dużo improwizacji), niemniej wart jest włożonego wysiłku i pozwala mocno podciągnąć warsztat. Sam podręcznik wydany jest przesolidnie, zarówno w warstwie czysto technicznej (papier, lakierowana okładka, etc.) jak i spójności i miodności grafik, tabelek i temu podobnych pierdółek. Polecam.


Jak dla mnie ideał :)

Lekkie to to, luźne i śmieszne. Pewne opcje oryginału rozbudowane w klimacie Krainy Oooo i jej ,,bohaterów". Ideał dla wszystkich miłośników Adventure Time i Munchkina (do których to autor niniejszegi komentarza jak najbardziej się zalicza). Ładnie wydane, kolorowe i wydaje się być solidne.


Jak dla mnie ideał :)

Bardzo dobrej jakości materiał oraz nadruk. Cukier wy*******ony over 9000! Można w niej nosić rzeczy, można założyć ją na brzydką buzie i wtedy nie widać tej brzydkiej buzi tylko ładnego kotka, wielofunkcyjne urządzenie, niezbyt skomplikowane w swojej obsłudze. Polecam


Jak dla mnie ideał :)

Siódmy z kolei dodatek do popularnej gry przygodowej jaką bez wątpienie jest Talizman. Wnosi ciekawe elementy do gry, ale tym czym zasłużył, w moim mniemaniu, na tak wysoką notę jest klimat. Tego właśnie brakowało mi w magiczno-mieczowym uniwersum. Noc, horror, groza, nieumarli, likantropy i klątwy. Naprawdę, chylę czoła Ciekawy mechanizm zmiany pory dnia i jego wpływu na rozgrywkę, aczkolwiek dla nas zbyt angażujący (zmieniania pory co dobranie karty przygody jest nużące i trochę bez sensu, proponuję więc ograniczyć to tylko do sytuacji przewidzianych w kartach mówiących o specyficznych cechach danego okresu doby). Poza tym świetnie wykonana figurka Wilkołaka, dwie z trzech nowych klas są naprawdę nastrojowe,a zakończenie Czarna dziura budzi szelmowski uśmiech na wielu twarzach. Plus jako ciekawostka jedno z zakończeń pozwala uczynić z MiMa koopa.


Jak dla mnie ideał :)

Naprawdę przyjemna i szybka gra dla dwóch osób. W miejsce partyjki warcabów lub karcianej wojny znacznie lepiej podarować sobie odrobinę luksusu i pobawić się w berka trzema kraśkami i szkarłatną jaszczurką. Ładnie wykonana, z solidnymi figurkami oraz ilustracjami dobrze oddającymi klimat rozgrywki. Zasady proste, przejrzyste i szybko zapadające w pamięć. Zróżnicowanie celów i stron, a co za tym idzie strategii obieranych przez każdego z graczy. W naszym przypadku znacznie częściej udawało się wygrać smoczemu graczowi, aczkolwiek nie musi to być regułą.
Naprawdę gorąco polecam jako przerywnik między bardziej angażującymi pozycjami lub po prostu wypełnienie wolnych dwóch kwadransów!


Dobry, solidny produkt

Esencja Magii i Miecza! Smoki, smoki i jeszcze więcej smoków. Do tego łowcy smoków, kultyści, skarby, smocze łuski i ,,rozpierducha na całego"! Talizman powstał chyba właśnie dla tego dodatku, po to właśnie by każdy mógł stoczyć epicki bój z latającymi gadami. Naprawdę wydłuża rozgrywkę, a w połączeniu z innymi dodatkami pożera niemal całą noc. Zaskakuje dosyć długa instrukcja, zasady smoków jawią się nieco skomplikowanymi na tle prostoty całego systemu co może nieco hamować rozgrywkę w jej stadium embrionalnym. Jeśli jednak komukolwiek dane będzie wziąć w dłonie figurkę Smoczej Amazonki zapomni o wszelkich trudnościach czy niedociągnięciach. Nakładka na wewnętrzną krainę nie powala - cóż, nie można mieć wszystkiego. Osobiście wolałbym kolejną nakładkę narożnikową, ale rozumiem, prawa rynku plus ,,fabuła". Polecam wszystkim miłośnikom podstawki z nadmiarem wolnego czasu, a najlepiej całego weekendu.


Dobry, solidny produkt

Kolejny ,,mały dodatek" do T:MiM. Ciekawy, solidny, lepszy od ,,Królowej lodu". Zakończenia naprawdę ciekawe. Dużo nowych, ciekawych elementów (stajnia, nagrody, wydarzenia dla neutralnych postaci). Poza tym ciekawie oddana atmosfera legend arturiańskich, za to naprawdę duży plus!


Jak dla mnie ideał :)

Chciałbym jeszcze nadmienić (zapomniałem w głównym komentarzu), iż Rebelowi należą się szczególne podziękowania. Otrzymałem wersję bez jednego pionka. Zaraz po powiadomieniu o tym działu obsługi klienta otrzymałem wiadomość o wysyłce tego jednego, drewnianego ludzika na mój adres. Czapki z głów za podejście szacunek do klienta i zwykłą, międzyludzką życzliwość.


Jak dla mnie ideał :)

Świetna gra!

Niezwykle nastrojowa, ładnie wydana, oryginalna i przede wszystkim (wbrew pozorom) łatwa do przyswojenia. Opiera się przede wszystkim na powtarzalnych sekwencjach, które pozwolą już podczas jednej rozgrywki poczuć ,,o co w tym wszystkim biega". Grałem w to zarówno z osobami mającymi pierwszą w życiu styczność z bardziej skomplikowanymi systemami, jak i z doświadczonymi graczami. Nieco konfundującym wydaje mi się mechanizm dociągania kostek jako warunku wykonania akcji. O ile sam nie miałem problemów z przyswojeniem tego novum o tyle część moich znajomych wciąż przyłapuje się na zapominaniu o tym. Jako wielką zaletę wymieniłbym także różne ścieżki wiodące do zwycięstwa. Od handlu, przez podróże na szybkim wymieraniu kończąc. Oczywiście najbardziej efektywne są wszelkiego rodzaju mieszanki tych takt pozwalające dostosowywać się do zmiennych warunków. Rozgrywka jest ciekawa zarówno w wariancie dwuosobowym (większa możliwość strategicznego planowania), jak i grając w szerszym gronie (musimy wykazać się dużą elastycznością połączoną z żelazną konsekwencją). Polecam w zasadzie każdemu!


Dobry, solidny produkt

Dla wielu ludzi początek przygody z grami planszowymi. Jeżeli miałbym wymienić 3 pozycje, dzięki którym można byłoby zachęcić ludzi do gier planszowych to właśnie ,,Osadnicy..." (jako wstęp do gier ekonomicznych) ,,Talizman" (przygodowe) czy ,,Smallworld" (powiedzmy, że strategiczne). Osobiście poznałem ,,Osadników" mając za sobą już kilkadziesiąt pozycji co poniekąd nieco ostudziło mój entuzjazm, niemniej nie mogę jej odmówić uroku i magnetyzmu. Proste zasady, duża regrywalność, a przede wszystkim przejrzystość grają bezsprzecznie na korzyść pozycji. Odpowiednia doza negatywnej interakcji z pewnością dodaje rozgrywce pikanterii. Największą z wad jest dla mnie chaotyczna wręcz losowość, która może doprowadzić do szewskiej pasji i zniweczyć poczynione plany, a także wywindować do góry dotychczas najsłabszego z graczy (choć to akurat może być również potraktowane na plus). Kwestią dyskusyjną jest również wykonanie plastikowych elementów przedstawiających drogi, wsie i miasta. Mnie osobiście przypadły do gustu, ale tzw. ,,starej gwardii osadnikowej" stanęły ością w gardle. To właściwie tyle,polecam szczególnie graczom początkującym, a także tym, którzy zamiast trzech godzin umysłowej rąbaniny wolą czterdziesto minutową ,,sielankę".


Jak dla mnie ideał :)

Naprawdę ciekawa gra. Mechanizm zmieniającej się inicjatywy wydaje mi się tyleż innowacyjny co po prostu dobry. Sam skaluje grę, nie pozwalając przodującym graczom na zbytnie odskoczenie od peletonu, a co za tym idzie zawodnicy, którzy mieli gorszy start nie są skazani na porażkę. Mnogość opcji rozwoju pozwala nam wielokrotnie zmieniać strategię, a co za tym idzie uczynić kolejne rozgrywki zupełnie innymi. Wszak raz możemy uczynić nasze polis oligarchią autorytarną na wzór Sparty, kiedy indziej znowu wzorować przyjdzie nam się na miłujących filozofię i demokrację Ateńczykach. Bogowie, jak to zwykli czynić w antycznej Helladzie, dorzucają swoje trzy grosze zmuszając nas, za pomocą kija i marchewki do oddawania im czci (świetnie zaznaczona istotna obecność kultu w tym okresie historii). Nieco dziwnym wydaje mi się mechanizm podboju, ale wynikać to może z mojego dość konwencjonalnego podejścia do gier planszowych.

Słowem podsumowania gra warta polecenia wszystkim miłośnikom mitów greckich oraz bardziej historycznego aspektu tej pięknej krainy. Polecana szczególnie graczom nastawionym na negatywną, czasami nawet złośliwą interakcję. Ponadto może przypaść do gustu osobom, które lubią być zaskakiwane przez kawałek kartonu oraz tekturki, a także przez współgraczy. Ja należę do tychże grup więc nazwałbym się entuzjastą ,,Olymposa".


W porządku, bez rewelacji

Legendarne postaci to niewielki dodatek, którego nie sposób jest niemal ocenić, a to z powodu faktu, iż składają się nań zaledwie cztery karty postaci. Nie powiem obecność Vlada Palownika wśród naszych ,,pomocników" jest pewną atrakcją, ale już Joanna D'arc ma już bardziej dyskusyjne działanie. Generalnie rzecz biorąc ocena: w porządku, bez rewelacji mówi sama za siebie. Poleca entuzjastom Rattusa, którzy poszukują nowych wrażeń, a posiadają już Szczurołapa.


Jak dla mnie ideał :)

Ocena jest zbiorczą cenzurką dla zestawu ,,podstawka plus szczurołap". Pisałem o tym już w komentarzu umieszczonym pod ,,Rattusem" jako takim tu więc tylko dodam (a zarazem powtórzę), iż ten dodatek jest obowiązkową pozycją jeżeli chcemy czerpać prawdziwą radość z rozgrywki. Jeżeli nie masz Rattusa kupuj z dodatkiem, jeżeli masz samego to dziwię się dlaczego jeszcze nie zamówiłeś.