Septirion

Poliglota

Wrocław

Obserwowani

10 użytkowników

Zobacz wszystkich
Obserwujący

5 użytkowników

Dobry, solidny produkt

De Profundis zacząłem czytać z wielkimi nadziejami podsycanymi Lovecraftowskim klimatem. Niestety im dalej w las tym podręcznik czytało się coraz ciężej.

De Profundis wymaga poświęconego czasu w innym stylu niż normalne RPG. Możemy zostać tutaj jednym z bohaterów książek napisanych jeszcze w 19 wieku. Pisząc listy czy pamiętniki możemy się wczuć nie tylko w postaci stworzone przez Lovecrafta, ale również w narratorów takich książek jak Frankenstein, Dracula, Wyspa doktora Moreau czy Wojna światów.

Styl ten tak odmienny od współczesnych standardów jest niezwykle interesujący. Niestety ja chyba tak bardzo przyzwyczaiłem się do natłoku informacji oraz do interakcji w czasie rzeczywistym, iż ciężko było by mi przestawić się na oczekiwanie na odpowiedź przez wiele dni czy nawet tygodni.

De Profundis uważam za wielce oryginalny, choć historyczny, jak na nasze czasy pomysł. Zdecydowanie nie jest to coś co przypadnie do gustu większości, a jestem przekonany że większość z pewnością odrzuci go jako bardzo archaiczny. Nie zmienia to faktu, że gdzieś w mojej głowie rodzi się myśl, że wielu z nas przydała by się taka odskocznia od pędzącego świata.


Dobry, solidny produkt

Z jednej strony dziwi mnie taka niska ocena tego podręcznika, z drugiej strony równie dobrze mógłby skończyć się po dwóch rozdziałach. Brak przygody to moim zdaniem duża zaleta Karaz Azgal. Nie mamy jakiegoś utartego scenariusza, za to dostajemy bardzo duże pole do popisu by uknuć niejedną intrygę pod warunkiem, że skupimy się przede wszystkim na pierwszej części podręcznika a resztę potraktujemy jako bonus.

To co mnie najbardziej interesowało w tym podręczniku to opis górnej czyli zamieszkałej przez krasnoludy części miasta oraz znajdującej się w pobliżu miasta osady szukających bogactwa nieszczęśników. Ta część podręcznika opisuje jak krasnoludy żyją obok niechcianych a jednocześnie tak potrzebnych sąsiadów. Jak wszyscy próbują ze sobą współegzystować, kto kogo próbuje wykorzystać oraz to, że mało kto potrafi się oprzeć sięgającym wszędzie mackom chaosu.

Kolejne rozdziały to opis zamieszkujących krasnoludzkie tunele istot. Zgadza się, że jako całość przypomina to trochę MMO. Jednak uniwersalność tego opisu powoduje, że właściwie wszystkich mieszkańców podziemi Karak Azgal można wykorzystać poza nimi chociażby jako inspirację do wiodących bohaterów w stronę chaosu przygód.

Karak Azgal jak każde miejsce w Starym Świecie daje praktycznie nieograniczone możliwości i jak zawsze ogranicza nas tylko i wyłącznie nasza wyobraźnia. Poza tym, krasnoludzkie miasto i jego podziemia to świetne miejsce żeby przeżyć przygodę jako skaveny czy żyjący w podziemiach zielonoskórzy,


W porządku, bez rewelacji

Mam mieszane uczucia co do tej gry. EPIC może się rzeczywiście sprawdzić jako alternatywa dla magica, ale raczej nie jest to gra dla gracza casualowego. Umiejętności wielu kart są wyjaśnione w instrukcji, więc albo trzeba je pamiętać albo bez przerwy sprawdzać jak one działają. Po pewnej ilości gier można je
zapamiętać jednak trochę czasu to potrwa.

Generalnie kupując jedno pudełko miałem wrażenie że kupiłem tylko część gry. W decku mamy po jednej sztuce każdej karty, więc losowość jest dość duża i ciężko zaplanować jakąś strategię. Wiem, że cena to tylko 60 złotych i można dokupić dwa kolejne pudełka, a po zakupie dodatków pula kart zwiększa się i pozwala na jeszcze bardziej elastyczne tworzenie talii. Jednak za cenę 2-3 pudełek i dodatków można chyba kupić lepsze gry.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Dobry, solidny produkt

Ta tacka to taka trochę odwrotność pizzy. Gdy kupujesz pizzę zazwyczaj spodziewasz się dostać większą niż ta, którą trafi na talerz. W przypadku tej tacki jest zupełnie odwrotnie, jest większa niż się spodziewasz.
Niestety nie mogę ocenić tacki na 5 ze względu na "skakanie" kostek. Lepiej unikać zbyt dynamicznych prób turlania, bo kostki potrafią się odbić na tyle wysoko żeby przeskoczyć nad ścianką. Dotyczy to w szczególności k6-ek inne kości ze względu na swoje nietypowe kształty raczej nie wypadają.


Jak dla mnie ideał :)

Od czarnej siostry różni się tylko kolorem. Tak samo dobra i tak samo tania. Świetny produkt w dobrej cenie. Dobrze się turla i nie zajmuje zbyt wiele miejsca.


Teichan

Liczba recenzji: 413

Seth

Liczba recenzji: 19

Artonius

Liczba recenzji: 59

Reifield/Bogey

Liczba recenzji: 155

Dymitr

Liczba recenzji: 1

Papa_Szlumpf

Liczba recenzji: 35

Jędrek

Liczba recenzji: 29

Blog gra.wstepna.pl

Liczba recenzji: 55

Bartosz

Liczba recenzji: 17

Dellas

Liczba recenzji: 33

dartano

Liczba recenzji: 9

Ptaq

Liczba recenzji: 0

SigmarBro

Liczba recenzji: 0

Jarosław

Liczba recenzji: 0

Brick

Liczba recenzji: 7