Djflash

Poliglota

Kraków

Obserwowani

10 użytkowników

Zobacz wszystkich
Obserwujący

15 użytkowników

Zobacz wszystkich

Po rozegraniu około 20+ rozgrywek postanowiłem napisać parę słów, które może będą pomocne dla osób zastanawiających się nad zakupem gry.
Uwaga, poniższy opis nie tyczy się kampanii jaką można rozegrać. Całość oceny tyczy sie tylko rozgrywki podstawowej.

1. Wykonanie 10/10
Figurki z dużą ilością detali, bardzo dobrze wykonane, począwszy od małych reprezentujących larwy, aż po największą reprezentującą królową. Interesujące grafiki na kartach pokazują kunszt grafików, którzy je wykonali. Czy można coś zarzucić? Czytnik kart skażenia wydaje się łatwy do zniszczenia/uszkodzenia. Wg mnie lepiej było go wykonać z plastiku, nie z tektury.

2. Grywalność 7/10
To nie jest łatwa gra. Teoretycznie wszyscy zaczynają grając w tej samej drużynie, walcząc przeciw stworom, które opanowały statek. Ale prawda jest taka, że mnogość wzajemnie wykluczających się celów każdego z graczy sprawia, że od pierwszych minut gry każdy gra z myślą głównie o sobie. I to ostatnie to główna przyczyna możliwie dość szybkiego zakończenia gry. Nie ukrywajmy, mało która postać radzi sobie dobrze, czy w ogóle jako tako, w walce sam na sam z obcymi. Jest to gra dla zawodników wagi ciężkiej odpornych na wizję szybkiej porażki i umiejących maksymalnie wykorzystać atuty swoich postaci. Ocena grywalności jest subiektywna, tutaj bazuje na chęci osób, które ze mną grały, do rozegrania kolejnej rozgrywki. Ciągłe porażki bywają deprymujące.
Mimo wszystko, nadal planuję w nią grać:)

3. Balans 8/10
Gra jest mocno losowa i niejednokrotnie co byśmy nie robili nie jesteśmy w stanie jej przeciwdziałać. Z podanych 20+ rozgrywek około 7 z nich zakończyło się zbiorowa przegraną z racji na: (głównie) niefortunną kompilację kart wydarzeń i/lub żetonów eksploracji; (rzadziej) losowania potworów/rzutów kośćmi. Jeśli odrzucić ten fakt, to całość gry jest dobrze przemyślana i widać wkład autorów w testy gry. Unikatowe zdolności naszych postaci są kluczem do zwycięstwa i o tym powinniśmy pamiętać w każdym elemencie naszej gry. Na drugim miejscu wymieniłbym poszukiwanie przedmiotów, które są często istotnym uzupełnieniem "braków" w naszej postaci. Oczywiście to nie wszystko, indywidualną strategię na pewno jest w stanie każdy wypracować sam po rozegraniu przynajmniej dwóch partii daną postacią.

5. Podsumowanie
Osobiście nie żałuję zakupu gry, mimo, że stała się ona pozycją "dla wybranych". Jeśli ktoś szuka wysokiej jakości gry w mrocznym klimacie, gdzie praktycznie wszędzie czai się śmierć to powinien rozważyć zakup gry. Nie będzie zawiedziony.

6. Modyfikacje
Jeśli ktoś przebrnął przez opis wyżej, to daje się zauważyć, ze jedynymi istotnymi minusami gry jest duży odsetek porażek i losowość.
Z tym pierwszym mój pomysł na obniżenie poziomu trudności, dający czas osobą na zaznajomienie się z grą (a nie zniechęcenie się nią) to wprowadzenie dwóch opcji:
- nie losujemy żadnych celów gry, bo celem każdej postaci na planszy jest przeżyć. Upraszcza to bardzo grę, ale pokazuje siłę współpracy i daje czas na zaznajomienie się z grą. Po za tym dobra opcja, jeśli gramy z kimś kto nie lubi wymagających gier.
- do istniejących celów dokładamy X kart z celem przeżycia jw.. Im większy X tym łatwiejsza gra. Decydujemy przed partią o liczbie X. Przy takiej opcji nadal trafiają się przypadki, gdzie ktoś trafi na cel podstawowy gry i tym samym będzie działał na własną rękę i często przeciw innym graczom.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Jak dla mnie ideał :)

Jeden z niewielu dodatkow do Descenta, ktory zawiera istotna zawartosc (a nie tylko duze pudelko z paroma kartami/kafelkami i wybujala cena).

Jesli ktos postanowil zakupic jakies dodatki do Descenta, ale wciaz nie jest przekonany ktory kupic najpierw, to jest to jeden z tych, ktory warto rozwazyc w pierwszej kolejnosci.


Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Nie spełnia moich oczekiwań :(

Nazwa myląca nie pasują do kart FFG. Zamiast Standard American nalezy kupić Standard USA... . Pytanie do Rebela, czy moge zwrócić niepasujące koszulki?


Na gre natknalem sie przypadkiem, ale juz po pierwszych 3 grach bylo pewne, ze do niej wrocimy. Z klasyczna gra w statki laczy ja tylko motyw statkow i poruszania sie po planszy znaczonej literami/liczbami, cala reszta jest dla mnie nowatorska.

Nie ma co mnozyc opisu gry zamieszczonego wyzej, poprostu zbieramy grupe 8 osob, gramy kilka razy w wersje turowa, a nastepnie ruszamy z opcja "real time" i mamy mase dobrej zabawy (jesli tylko nasi wspolgracze przestrzegaja regul, bo nad tym nie ma kontroli)

Jakies minusy? Gra dosc "glosna", szczegolnie w 2 wariancie, nieturowym. Oryginal dosyc drogi...
Cala reszta na plus. Polecam


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Fajna zabawa do tramwaju/autobusu/innego miejsca wiejacego nuda. Zagadki w formie dosc znanej, ale jest nad czym pomyslec:)


JOK3r

Liczba recenzji: 25

Embir

Liczba recenzji: 25

Godunow

Liczba recenzji: 13

Coyotl

Liczba recenzji: 16

Mobitz

Liczba recenzji: 46

GrisznakIW

Liczba recenzji: 46

Wazka

Liczba recenzji: 148

Maxio1982

Liczba recenzji: 236

Medeus

Liczba recenzji: 51

Radziu_pl

Liczba recenzji: 10

Mnogaj3

Liczba recenzji: 20

Ziemko

Liczba recenzji: 11

Mroku_08

Liczba recenzji: 27

Sebastian

Liczba recenzji: 4

Marcin

Liczba recenzji: 0

Pianandrill

Liczba recenzji: 3

DominikaSm

Liczba recenzji: 7

Kiniolbanan

Liczba recenzji: 0

BMD

Liczba recenzji: 0

Tactics

Liczba recenzji: 9

Utini

Liczba recenzji: 22

Magilion

Liczba recenzji: 26

Ezzy

Liczba recenzji: 15

DocBula

Liczba recenzji: 0

Tomasz

Liczba recenzji: 6