Leser

Nocny Marek

Komorów

Obserwowani

11 użytkowników

Zobacz wszystkich
Obserwujący

34 użytkowników

Zobacz wszystkich

Gra z gatunku tych, w których można spokojnie przed rozpoczęciem rozgrywki rzucić kością i ustalić, kto wygrał. Graczom ceniącym sobie jakikolwiek wpływ decyzji lub zdolności graczy na wynik zdecydowanie nie polecam.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Popieram przedmówcę. Gra, którą prawie całkowicie ominęła promocja, a szkoda, bo jest to niezwykle udany, zabawny tytuł imprezowy. W kategorii gier "jengopodobnych" zdecydowanie najlepsza pozycją z jaką miałem okazję się zapoznać. Niewielkie rozmiary umożliwiają łatwe zabranie Pluska na wyjazd, czy jakieś spotkanie towarzyskie w knajpie. Jedyny mały minus związany jest też ze wspomnianymi rozmiarami - elementy faktycznie dość łatwo mogą się zgubić.


Przykro mi kolego, ale stawiasz tezy niemożliwe do jakiejkolwiek obrony. Ja jestem graczem ogranym i Królestwo bardzo mi się podoba. Bez trudu znajdą się gracze jeszcze bardziej ograni i lubiący jeszcze cięższe tytuły (osobiście takich znam, pod spodem w komentarzach, też tacy się wypowiadają), którzy również ten tytuł doceniają.

Tak w grze nie ma klimatu. I co? I tylko dlatego gra nie ma mieć ładnych grafik? Jeśli kupujesz grę tylko w oparciu o grafikę na pudle, to oczywiście masz do tego prawo, sam zresztą też czasem tak robię. No ale obwinianie potem tegoż pudła za spowodowanie rozczarowania jest... ekhm... trochę niepoważne ;) Sprawa jest prosta, nie rozeznałeś gry, ponosisz ryzyko zawodu. Kierując się ilustracją Królestwa i Twoją logiką można wysuwać pretensję, że gra nie jest wojenna - w końcu znajduje się na niej rycerz w "bojowej" pozie - no ewidentnie zamierza zdobyć zamek widoczny w tle ;)


Przeczytałem komentarz poniżej i aż poczułem potrzebę zainterweniowania ;) Gdzie tu mamy jakieś pozorowanie? Gdzie na pudełku znajduje się wzmianka o grze ekonomicznej, czy coś w tym stylu? Jeśli ktoś taki wnioski wyciąga z osoby rycerza i miasta w tle, to gratulacje dla niego.

Królestwo w budowie to oczywiście kompletny abstrakt, a jego ubranie w ładne grafiki jest prostą konsekwencją faktu, że przyjemniej grać w tak ładnie wydany tytuł niż grę na pustej planszy z sucho wypisanym tekstem na kartach celów.

Nie wiem jak kolega poniżej interpretuje termin "gra logiczna", ale Królestwu bardzo daleko do gry pokroju szachów, gdzie w każdej partii mamy identyczne rozstawienie początkowe, dokładnie takie same możliwości wykonywania ruchów i tylko nasze poczynania wpływają na przebieg partii. Tu mamy zmienną plansze, odmienne cele i oczywiście element losowy, więc porównywanie do abstrakcyjnych klasyków typu szachy, czy go, gier z serii GIPF lub tytułów Gigamica jest całkowicie chybione.

Wyszukiwanie optymalnego ruchu? Owszem, lecz nie w większym stopniu, niż w innych grach euro. Na nic nam się ono zresztą zda, jeśli na początku partii nie przyjmiemy strategii uwzględniającej układ planszy oraz punktujące cele. Królestwo z całą pewnością jest grą strategiczną - choć rzecz jasna to nie kaliber Zimnej Wojny, czy choćby Agricoli.

Zupełnie na marginesie: szachy ubrane w jakiś "temat" (od rycerskiego na Gwiezdnych Wojnach kończąc) są obecne na rynku od wielu, wielu lat ;)


Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Jak dla mnie ideał :)

Tytuł, który szturmem przebił się do planszówkowej klasyki. Piękny, prosty, urzekający, wymagający kreatywności.

Zupełnie nie zgadzam się z powtarzanym tu i ówdzie z twierdzeniem, że "może się znudzić". Albo inaczej - oczywiście, że może się znudzić - tak jak każda inna gra, zwłaszcza jeżeli gramy w nią często. Nie widzę jednak problemu z "opatrzeniem się" kart w Dixicie. Są one niesamowicie barwne, oniryczne, pełne szczegółów - osoby z rozwiniętą wyobraźnią nie będą miały problemu z wymyślaniem coraz to nowszych skojarzeń. Dodatkowo nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zabawić się w "kategorie" - np. w rozgrywce dopuszczalne są wyłącznie skojarzenia odnoszące się do tytułów filmów.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Jacek

Liczba recenzji: 9

Silny5

Liczba recenzji: 1

Bartosz

Liczba recenzji: 1

Bartosz Mroziński

Liczba recenzji: 98

Koniczyna17

Liczba recenzji: 36

xjustx

Liczba recenzji: 64

Radosław Michalak

Liczba recenzji: 216

Tomasz

Liczba recenzji: 86

CMDR_Blue_R

Liczba recenzji: 148

Peter6667

Liczba recenzji: 47

Giedrojckamil

Liczba recenzji: 22

izuuki

Liczba recenzji: 11

Red5

Liczba recenzji: 5

Vahen

Liczba recenzji: 13

jelenn

Liczba recenzji: 109

Bartosz Mroziński

Liczba recenzji: 98

Jakub

Liczba recenzji: 0

Krzysztof

Liczba recenzji: 0

Mikołaj

Liczba recenzji: 9

Thunderbolt

Liczba recenzji: 19

Papa_Szlumpf

Liczba recenzji: 20

Bartosz

Liczba recenzji: 1

Rico

Liczba recenzji: 134

Dustptb

Liczba recenzji: 5

Din

Liczba recenzji: 3

addam23

Liczba recenzji: 29

Nayia

Liczba recenzji: 75

Silny5

Liczba recenzji: 1

Doris

Liczba recenzji: 168

RachCiach

Liczba recenzji: 18

Marcin

Liczba recenzji: 29

Reifield/Bogey

Liczba recenzji: 108

omc

Liczba recenzji: 24

Yvel

Liczba recenzji: 15

Lyla

Liczba recenzji: 48

Czincz

Liczba recenzji: 27

Dagna

Liczba recenzji: 53

Neoptolemos

Liczba recenzji: 215

MattBodz

Liczba recenzji: 9

Jahvanny

Liczba recenzji: 26

ravras

Liczba recenzji: 10

GreTrok

Liczba recenzji: 45

Barateon89

Liczba recenzji: 0

Arasz

Liczba recenzji: 14

Elwira

Liczba recenzji: 38