Leser

Nocny Marek

Komorów

Obserwowani

11 użytkowników

Zobacz wszystkich
Obserwujący

34 użytkowników

Zobacz wszystkich

Gra z gatunku tych, w których można spokojnie przed rozpoczęciem rozgrywki rzucić kością i ustalić, kto wygrał. Graczom ceniącym sobie jakikolwiek wpływ decyzji lub zdolności graczy na wynik zdecydowanie nie polecam.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Popieram przedmówcę. Gra, którą prawie całkowicie ominęła promocja, a szkoda, bo jest to niezwykle udany, zabawny tytuł imprezowy. W kategorii gier "jengopodobnych" zdecydowanie najlepsza pozycją z jaką miałem okazję się zapoznać. Niewielkie rozmiary umożliwiają łatwe zabranie Pluska na wyjazd, czy jakieś spotkanie towarzyskie w knajpie. Jedyny mały minus związany jest też ze wspomnianymi rozmiarami - elementy faktycznie dość łatwo mogą się zgubić.


Przykro mi kolego, ale stawiasz tezy niemożliwe do jakiejkolwiek obrony. Ja jestem graczem ogranym i Królestwo bardzo mi się podoba. Bez trudu znajdą się gracze jeszcze bardziej ograni i lubiący jeszcze cięższe tytuły (osobiście takich znam, pod spodem w komentarzach, też tacy się wypowiadają), którzy również ten tytuł doceniają.

Tak w grze nie ma klimatu. I co? I tylko dlatego gra nie ma mieć ładnych grafik? Jeśli kupujesz grę tylko w oparciu o grafikę na pudle, to oczywiście masz do tego prawo, sam zresztą też czasem tak robię. No ale obwinianie potem tegoż pudła za spowodowanie rozczarowania jest... ekhm... trochę niepoważne ;) Sprawa jest prosta, nie rozeznałeś gry, ponosisz ryzyko zawodu. Kierując się ilustracją Królestwa i Twoją logiką można wysuwać pretensję, że gra nie jest wojenna - w końcu znajduje się na niej rycerz w "bojowej" pozie - no ewidentnie zamierza zdobyć zamek widoczny w tle ;)


Przeczytałem komentarz poniżej i aż poczułem potrzebę zainterweniowania ;) Gdzie tu mamy jakieś pozorowanie? Gdzie na pudełku znajduje się wzmianka o grze ekonomicznej, czy coś w tym stylu? Jeśli ktoś taki wnioski wyciąga z osoby rycerza i miasta w tle, to gratulacje dla niego.

Królestwo w budowie to oczywiście kompletny abstrakt, a jego ubranie w ładne grafiki jest prostą konsekwencją faktu, że przyjemniej grać w tak ładnie wydany tytuł niż grę na pustej planszy z sucho wypisanym tekstem na kartach celów.

Nie wiem jak kolega poniżej interpretuje termin "gra logiczna", ale Królestwu bardzo daleko do gry pokroju szachów, gdzie w każdej partii mamy identyczne rozstawienie początkowe, dokładnie takie same możliwości wykonywania ruchów i tylko nasze poczynania wpływają na przebieg partii. Tu mamy zmienną plansze, odmienne cele i oczywiście element losowy, więc porównywanie do abstrakcyjnych klasyków typu szachy, czy go, gier z serii GIPF lub tytułów Gigamica jest całkowicie chybione.

Wyszukiwanie optymalnego ruchu? Owszem, lecz nie w większym stopniu, niż w innych grach euro. Na nic nam się ono zresztą zda, jeśli na początku partii nie przyjmiemy strategii uwzględniającej układ planszy oraz punktujące cele. Królestwo z całą pewnością jest grą strategiczną - choć rzecz jasna to nie kaliber Zimnej Wojny, czy choćby Agricoli.

Zupełnie na marginesie: szachy ubrane w jakiś "temat" (od rycerskiego na Gwiezdnych Wojnach kończąc) są obecne na rynku od wielu, wielu lat ;)


Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Dobry, solidny produkt

Gry nie kupowałem dla siebie, zagrałem tylko raz.

Jednak ten raz był całkiem przyjemny. Gra bez jakichś mechanicznych fajerwerków. Jeśli ktoś ma w kolekcji setkę tytułów, to Cargotrain raczej nie zajmie w niej poczesnego miejsca. Jeśli jednak ktoś szuka alternatywy dla gry pokroju Ticketa, to Cargotrain jak najbardziej może się nadać.


Jacek

Liczba recenzji: 84

Silny5

Liczba recenzji: 1

Bartosz

Liczba recenzji: 1

Bartosz Mroziński

Liczba recenzji: 187

Koniczyna17

Liczba recenzji: 66

xjustx

Liczba recenzji: 109

Radosław Michalak

Liczba recenzji: 385

Tomasz

Liczba recenzji: 126

CMDR_Blue_R

Liczba recenzji: 456

Peter6667

Liczba recenzji: 97

Giedrojckamil

Liczba recenzji: 27

izuuki

Liczba recenzji: 17

Red5

Liczba recenzji: 18

Vahen

Liczba recenzji: 24

jelenn

Liczba recenzji: 162

Bartosz Mroziński

Liczba recenzji: 187

Jakub

Liczba recenzji: 0

Krzysztof

Liczba recenzji: 0

Mikołaj

Liczba recenzji: 20

Thunderbolt

Liczba recenzji: 115

Papa_Szlumpf

Liczba recenzji: 35

Bartosz

Liczba recenzji: 1

Rico

Liczba recenzji: 182

Dustptb

Liczba recenzji: 7

Din

Liczba recenzji: 5

addam23

Liczba recenzji: 43

Nayia

Liczba recenzji: 149

Silny5

Liczba recenzji: 1

Doris

Liczba recenzji: 267

RachCiach

Liczba recenzji: 57

Marcin

Liczba recenzji: 43

Reifield/Bogey

Liczba recenzji: 155

omc

Liczba recenzji: 34

Yvel

Liczba recenzji: 21

Lyla

Liczba recenzji: 65

Czincz

Liczba recenzji: 57

Dagna

Liczba recenzji: 80

Neoptolemos

Liczba recenzji: 309

MattBodz

Liczba recenzji: 20

Jahvanny

Liczba recenzji: 51

ravras

Liczba recenzji: 15

GreTrok

Liczba recenzji: 96

Barateon89

Liczba recenzji: 0

Arasz

Liczba recenzji: 14

Elwira

Liczba recenzji: 38